Nadwykonania w sądzie i poza sądem

Autor: Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia • • 25 listopada 2010 21:40

Przeciwko NFZ toczy się w sumie 168 postępowań o zapłatę nadwykonań, które powstały w poprzednich latach. Placówki domagają się 361 mln zł.

W bieżącym roku zakończono 99 postępowań sądowych. W ich wyniku fundusz zapłacił m.in. szpitalom 35,4 mln zł.

Dziennik Gazeta Prawna podkreśla, że te należności, to tylko wierzchołek góry lodowej. Nie wszystkie roszczenia egzekwowane są bowiem na drodze sądowej.

Placówki, którym udało się odzyskać w poprzednich latach przynajmniej część pieniędzy za nadwykonania bez odwoływania się do sądu, liczą, że również w tym roku w ten sam sposób rozwiążą problem należności.

– Ubiegłoroczne nadwykonania zostały w części spłacone przez NFZ. W przypadku pozostałych problem rozwiązaliśmy w ten sposób, że zwiększyliśmy wartość umów z funduszem dla tych oddziałów, gdzie wykonaliśmy mniejszą liczbę świadczeń, niż to wynikało z umowy z NFZ – mówi Maria Ilnicka-Mądry, dyrektor Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 w Szczecinie.

Kwota, jaką winien jest NFZ placówkom ochrony zdrowia jest wielokrotnie większa niż ta wskazywana w pozwach. Tylko województwie lubelskim łączna wartość  świadczeń wykonanych ponad limit określony w umowach między NFZ a szpitalami za ubiegły i ten rok wynosi 340 mln zł.

Z kolei na Śląsku do końca 2010 roku placówki zdrowia udzielą większej liczby świadczeń, niż wynika to z ich umów z funduszem – na ponad 300 mln zł. W podobnej sytuacji jest oddział podkarpacki NFZ. Za ubiegły rok nadwykonania wynoszą około 110 mln zł.

 

Więcej: www.gazeta prawna.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum