Nadwykonania w onkologii: co ratuje życie, a co przedłuża agonię?

Autor: Luiza Jakubiak/Rynek Zdrowia • • 03 września 2013 06:15

- Fundusz rozlicza się z innymi oddziałami i dostaje pieniądze za tych pacjentów, ale rozlicza leczenie chorych spoza województwa w ramach kontraktu. W efekcie w ramach tego kontraktu pozostaje niewiele pieniędzy na leczenie pacjentów z woj. kujawsko-pomorskiego. O ile w latach poprzednich kontrakty były aneksowane i do szpitala trafiały pieniądze za pacjentów z innych województw, polityka Funduszu prowadzona od 2011 roku nie przewiduje takiego rozwiązania - stwierdza dyrektor Pawłowicz.

- Poprzez to szpital wygenerował duże kwoty nadwykonań, których Fundusz nie chce pokryć. Inne centra onkologii w Polsce nie mają takich problemów w rozliczeniach ze swoimi regionalnymi oddziałami NFZ - podkreśla.

Powstaje paradoks, że tzw. nadwykonania dotyczą pacjentów z województwa kujawsko-pomorskiego. - Nikt nie chce tego rozwiązać. To nie jest kwestia braku pieniędzy, ale złego zarządzania. NFZ z rozmysłem wygospodarowuje sobie rezerwę finansową kosztem dobrej jednostki - uważa dyrektor.

Dane liczbowe
Oddział NFZ w Bydgoszczy prezentuje swoje stanowisko w tej sprawie, opierając się na przepływach finansowych.

- Każdy oddział NFZ, w ramach globalnego budżetu na świadczenia zdrowotne na dany rok, zobligowany jest do zarezerwowania środków na pokrycie kosztów leczenia swoich pacjentów w innych rejonach kraju, jednocześnie zwiększając środki do kontraktowania usług medycznych o kwoty, jakie powinien otrzymać z innych oddziałów za leczenie ich pacjentów. Szacunki wielkości uwzględnianych w planach dokonywane są na podstawie wykonania w poprzednich latach - wyjaśnia Jan Raszeja, rzecznik kujawsko-pomorskiego oddziału NFZ.

Kujawsko-Pomorski OW w 2012 roku pokrył koszty za swoich pacjentów leczonych w innych województwach w wysokości 163 mln zł (bez lecznictwa uzdrowiskowego), natomiast pozyskał 170 mln zł tytułem zwrotu kosztów leczenia obcych pacjentów na terenie woj. kujawsko-pomorskiego, uzyskując tym samym dodatni bilans w rozliczeniach migracji w wysokości 7 mln zł.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum