Nadwykonania: pieniądze z Funduszu? Miały być...

Autor: Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia • • 24 sierpnia 2009 08:51

Mimo ostatniej zmiany planu finansowego NFZ i dodatkowych środków na świadczenia zdrowotne, Funduszowi może nie starczyć pieniędzy na wszystkie nadwykonania za 2009 r.

Nadwykonania: pieniądze z Funduszu? Miały być...
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Dodatkowe środki pochodzą z nadwyżki finansowej, jaką Fundusz uzyskał w 2008 roku dzięki lepszej ściągalności składki zdrowotnej od zakładanej. Plan Funduszu na br. zwiększony został w sumie o 1,15 mld zł. Dzięki temu oddziały wojewódzkie płatnika przekażą dodatkowe pieniądze m.in. na świadczenia z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej (łącznie 430 mln zł), ale także na leczenie szpitalne (356 mln zł) oraz dopłaty do leków (315,7 mln zł).

Jacek Paszkiewicz, prezes NFZ oraz minister zdrowia Ewa Kopacz zapowiadali wcześniej, że dodatkowe pieniądze pozwolą również na pokrycie kosztów nadwykonań, które powstały w tym roku. To może się jednak nie udać.

- Przyznane środki, ponad 94,6 mln zł, są niewystarczające. Pozwalają one jedynie  na pokrycie części wydatków. Samych nadwykonań za siedem miesięcy br. mamy na kwotę około 120 mln zł - mówi Gazecie Prawnej Marek Jakubowicz, rzecznik Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

W podobnej sytuacji jest oddział świętokrzyski, który nie uregulował jeszcze całości nadwykonań za ubiegły rok. Na zapłatę tegorocznych również nie ma pieniędzy. Dzięki ostatniej zmianie planu finansowego NFZ, oddział otrzymał 31,3 mln zł.

- Z tej kwoty m.in. 6 mln zł zostanie przekazane na POZ, 11 mln zł trafi do szpitali. Środki te zostaną przeznaczone na zapłacenie świadczeń nielimitowanych, głównie z zakresu kardiologii inwazyjnej - informuje gazetę Beata Szczepanek, rzecznik Świętokrzyskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. Dodaje jednocześnie, że oddział nie ma możliwości zapłacenia z tej puli nawet za część nadwykonań.

- Oficjalnie nie otrzymaliśmy żadnego pisma czy decyzji prezesa, że przyznane środki mają być przeznaczone właśnie na nadwykonania - zaznacza Beata Szczepanek.

Swojego rozczarowania nie kryją świadczeniodawcy, którzy liczyli na zwiększenie wartości umów z NFZ, co zrekompensowałoby im w części koszty świadczeń udzielonych pacjentom ponad limit określony w umowie z Funduszem.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze