JJ/Rynek Zdrowia | 07-03-2011 12:15

Nadwykonania: batalie przed sądami

Szpitale starają się o zapłatę za tzw. nadwykonania. Niestety, często muszą dochodzić swoich należności przed sądem.

 W 2010 roku szpitale przekroczyły kontrakty z Narodowym Funduszem Zdrowia o ponad 1 miliard 65 milionów złotych. Niektóre walczą jeszcze o zapłaty za świadczenia wykonane w 2009 roku.

Przykładem jest Szpital Powiatowy im. Edmunda Biernackiego w Mielcu. Lecznica ma 8 mln zł wymagalnych zobowiązań, a dopiero w lutym odzyskała 14 mln zł na drodze sądowej tytułem roszczeń z tzw. ustawy 203. Ta walka o należne szpitalowi pieniądze trwała ponad 10 lat. Choć są już na koncie szpitala, to jednak dyrekcja obawia się ich ruszyć. Istnieje jeszcze prawdopodobieństwo, że NFZ wystąpi o kasację wyroku.

Tylko w przypadku tego szpitala przed sądem toczą się jeszcze dwa inne, odrębne postępowania – w sprawie nadywkonań za 2009 i 2010 rok.

– W sumie dochodzimy swoich należności na kwotę około 14 mln złotych, ale trudno stwierdzić, czy i kiedy otrzymamy pieniądze, bo postępowania sądowe trwają – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Aneta Dyka-Urbańska, rzecznik prasowy mieleckiego szpitala.

Nadwykonania – jak twierdzą szpitale – to świadczenia w procedurach ratujących życie, które placówki medyczne wykonały po przekroczeniu limitu określonego w kontrakcie z NFZ.

Jak twierdzi z kolei Andrzej Troszyński, rzecznik prasowy centrali NFZ, z szacunkowych wyliczeń wynika, że około połowa z nadwykonań zgłoszonych przez szpitale w procedurach ratujących życie mogłaby być wykonana w innych terminach, bo procedurami ratującymi życie nie są.

Z danych, którymi dysponuje NFZ, najwięcej nadwykonań zgłosiły w 2010 roku placówki szpitalne w województwach: wielkopolskim OW NFZ (204 mln), dolnośląskim OW NFZ (193 mln), lubelskim OW (152 mln) oraz podkarpackim OW (117 mln).