Nadchodzą lepsze czasy dla turystyki medycznej

Autor: DK/Rynek Zdrowia • • 12 stycznia 2011 10:11

Po kryzysowym 2010 roku, który zaznaczył się znacznym spadkiem liczby pacjentów z zagranicy w polskich klinikach, prognozy na rok 2011 są dużo lepsze.

Nadchodzą lepsze czasy dla turystyki medycznej

– Szacujemy, że rynek wzrośnie o około 10 procent, a zagraniczni pacjenci wydadzą w naszych placówkach około 800 mln zł – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Artur Gosk, prezes Izby Gospodarczej Turystyki Medycznej.

Oznacza to odwrócenie trendu, ponieważ w ubiegłym roku do polskich klinik przyjechało blisko 25 proc. mniej klientów z zagranicy w porównaniu do 2009 roku. Branży pomoże też uznanie za specjalność eksportową. Ministerstwo Gospodarki jeszcze we wrześniu 2010 roku wybrało 15 sektorów, które zostaną objęte wsparciem w związku z realizacją „Branżowych programów promocji" w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Przyznane dotacje mogą zostać przeznaczone na reklamowanie się za granicą przez kilka lat.

– Najbardziej popularne wśród zagranicznych pacjentów są zabiegi chirurgii plastycznej oraz z zakresu stomatologii. Obserwujemy też znaczne zainteresowanie i rozwój w takich dziedzinach jak: ortopedia, chirurgia oka, a nawet kardiochirurgia. Każdy zagraniczny pacjent wydaje na leczenie minimum 4,5 tys. zł. Do tego dochodzą koszty transportu, wyżywienia, zakwaterowania – wyjaśnia prezes IGTM.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum