×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Nadchodzą ciężkie czasy dla mniejszych szpitali?

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia14 czerwca 2016 09:07

W przyszłym roku NFZ ma ogłosić konkursy na świadczenia zdrowotne - kontrakty mają być przyznawane na dziesięć lat we wszystkich dziedzinach. Projekt rozporządzenia MZ zakłada, że największe publiczne szpitale dostaną więcej pieniędzy.

Nadchodzą ciężkie czasy dla mniejszych szpitali?
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Placówki, które mają dziś kontrakty na 200 - 300 mln zł rocznie, dostaną jeszcze większe pieniądze. Mniejsze szpitale, powiatowe czy prywatne, które mają dziś kontrakty po 20-30 mln zł na rok, dostaną mniej, bo nowe kryteria są dla nich niemożliwe do spełnienia - zauważa Gazeta Wyborcza.

Projekt budzi ogromne kontrowersje. Konfederacja Pracodawcy RP skupiająca wielu właścicieli prywatnych szpitali zaapelowała do ministra Konstantego Radziwiłła o natychmiastowe wstrzymanie konsultacji społecznych nad projektem i skierowanie go od razu do zespołu ds. absurdów w ochronie zdrowia, który minister powołał w styczniu.

Jak mówi Anna Knysok, dyrektorka Zespołu Szpitali Miejskich w Chorzowie, była wiceminister zdrowia, wymagania konkursów są tak określone, że najlepsze kontrakty dostaną największe publiczne szpitale. Małe odpadną z konkurencji. Pacjenci będą mieli gorszy dostęp do leczenia.

Wiele małych szpitali powiatowych i prywatnych nie wytrzyma prawdopodobnie konkurencji. W zależności od profilu, część dostanie kontrakty znacznie pomniejszone, a część nie dostanie ich wcale - prognozuje GW.

Więcej: www.wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum