Nadal brak porozumienia w krośnieńskim szpitalu

Autor: RMF FM, SA/Rynek Zdrowia • • 21 listopada 2009 15:40

Wciąż nie ma porozumienia dyrekcji z lekarzami w Podkarpackim Szpitalu Specjalistycznym im Jana Pawła II w Krośnie. Pacjentom nadal grozi ewakuacja, jeśli lekarze nie wycofają wypowiedzeń. W obronie szpitala stanęli mieszkańcy miasta i zapowiedzieli kolejną pikietę.

Z końcem miesiąca upływa termin wypowiedzeń, które złożyli lekarze w proteście przeciwko rządom dyrektora. Ten postawił im ultimatum - do godziny ósmej rano w poniedziałek mają zadeklarować czy chcą dalej pracować.

Uwag pod adresem dyrektora Mariusza Kocója lekarze mają wiele: lekceważenie środowiska lekarskiego, stosowanie mobbingu, działanie na szkodę szpitala i pacjentów.

Lekarze twierdzą, że dyrektor swoją postawą spowodował odejście ze szpitala wielu specjalistów. Mariusz Kocój twierdzi z kolei, że racjonalizuje zatrudnienie w szpitalu, a lekarze się temu sprzeciwiają. Szpital jest w okresie realizacji planu naprawczego, szuka oszczędności, co nie wszystkim się podoba. Dyrektora popiera w realizacji programu naprawczego organ założycielski szpitala, czyli samorząd województwa.

Długie mediacje, w których pośredniczył m.in. samorząd powiatowy, nie przyniosły rezultatów. Sejmik Podkarpacki podjął uchwałę o czasowym zawieszeniu działalności szpitala. Ostateczna decyzja jednak należała do wojewody, który nie wyraził zgodę na zamknięcie szpitala.

Sytuacja jest zgoła patowa. Zgody na ewakuację nie ma, ale nie ma też możliwości kontynuowania działalności wobec wypowiedzeń złożonych przez większość lekarzy, którzy chcą nadal odwołania dyrektora. Ten ustąpić nie zamierza. Postawił za to ultimatum i domaga się pisemnej deklaracji powrotu do pracy w najbliższy poniedziałek. Lekarze zapowiadają, że nie ulegną presji i wypowiedzeń nie wycofają.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum