Naczelna Rada Lekarska ma nowego prezesa

Autor: Anna Kaczmarek/Rynek Zdrowia • • 29 stycznia 2010 19:18

Jak już informowaliśmy, dr Maciej Hamankiewicz został prezesem Naczelnej Rady Lekarskiej. Wybór Hamankiewicza - byłego przewodniczącego Śląskiej Izby Lekarskiej - oznacza, że samorząd będzie kontynuował linię działania poprzedniego prezesa, Konstantego Radziwiłła, który nie ukrywał, że jest zadowolony z wyniku wyborów. Sam nie mógł już kandydować, ponieważ był prezesem przez dwie kolejne kadencje.

Dr Maciej Hamankiewcz, nowy przewodniczący Naczelnej Rady Lekarskiej Fot. Marek Stankiewicz

- Moim zmartwieniem będzie to, aby dorównać Konstantemu Radziwiłłowi. Będziemy rozszerzać dotychczasową działalność – mówi portalowi rynekzdrowia.pl nowo wybrany prezes. Zapowiada, że będzie starał się bardziej skoordynować prace okręgowych izb lekarskich: - Przez te 20 lat w okręgowych izbach powstało wiele bardzo cennych rozwiązań.

Maciej Hamankiewicz deklaruje, że będzie wymagał od nowej Naczelnej Rady Lekarskiej ciężkiej, solidnej pracy: - Będziemy starali się działać bardziej zespołowo. Będę rozliczał z efektów pracy.

Zadbać o wizerunek

- Myślę, że wybrano mnie dlatego, że delegaci byli już zmęczeni działaniami nie związanymi z aktywnością lekarską. Chodzi o sprawy, którymi zajmowała się chociażby Naczelna Komisja Rewizyjna, a które dotyczyły zakupu firmy Medbroker – dodaje nowy prezes.

Samorządowcy podnosili ostatnio często sprawę odbudowy przez Izbę dobrego wizerunku lekarzy oraz obrony ich przed atakami pacjentów i mediów. Co do wizerunku, to zdaniem nowego prezesa budują go członkowie danej organizacji: - Poprzez godne zachowanie, wypowiadanie się. Co do ataków, to daliśmy już wiele przykładów na to, że umiemy dać im odpór.

Prezes Hamankiewicz zapowiedział jednak szkolenie lekarzy z zakresu prawa prasowego.

– Maciej to dobry kolega, dobry organizator, osoba, która od wielu lat pracuje na rzecz samorządu. To człowiek spokojny, przywiązany do wartości. Będzie stróżem tego. co w samorządzie istotne – tak o nowym prezesie mówi nam ustępujący, Konstanty Radziwiłł.

Stwierdza, że nowy prezes będzie pracował konstruktywnie, nie będzie wywracania wszystkiego do góry nogami.

O tym, że nie będzie zmian jest przekonany też Zdzisław Szramik, szef Podkarpackiego OZZL,  który startował w wyborach. - Maciej Hamankiewicz będzie kontynuował linię dr. Radziwiłła, nie będzie zmian – powiedział Zdzisław Szramik.

W ostatnim starciu z dr. Hamankiewiczem przegrał dr Andrzej Włodarczyk, były przewodniczący Okręgowej Izby w Warszawie i były wiceminister zdrowia. - To był zjazd nastawiony na to, żeby nie przeprowadzić żadnych zmian – uważa Andrzej Włodarczyk,

– Delegaci nie mogą darować mi prawdopodobnie tego, że byłem w rządzie. Popełniłem też błąd realizując uchwałę zjazdu mojej izby i przedstawiając podczas konsultacji społecznych ustawy o izbach stanowisko, które postulowało ustalenie granic izb okręgowych w granicach województw.  Gdyby wzięto je pod uwagę, przestałyby istnieć najmniejsze izby okręgowe. To jest demokracja. Ja z pokorą przyjmuję decyzję zjazdu – mówi nam dr Włodarczyk.

Zaznacza, że o nowym prezesie niewiele wiadomo: – Będzie mu na początku trudno, chociażby dlatego, że nie jest z Warszawy.

Długie wybory

Podczas pierwszych dwóch tur głosowania nie doszło do rozstrzygnięcia. Najpierw startowali: Zdzisław Szramik, dr Andrzej Włodarczyk, dr Maciej Hamankiewicz i doc. Romuald Krajewski. Po pierwszym głosowaniu odpadli Włodarczyk i Szramik.

W drugiej turze natomiast ani Krajewski, ani Hamankiewicz nie uzyskali większości głosów. Wybory przeprowadzono zatem jeszcze raz. Wówczas zgłosił się ponownie dr Włodarczyk i dr Hamankiewicz. Z kandydowania zrezygnował Romuald Krajewski, który zaapelował o poparcie dla Hamankiewicza. Ostatecznie Maciej Hamankiewicz otrzymał 274 głosy, a Andrzej Włodarczyk – 132.

Doktor Maciej Hamankiewicz przez dwie ostatnie kadencje był przewodniczącym Śląskiej Izby Lekarskiej i członkiem Naczelnej Rady Lekarskiej. Jest specjalistą II stopnia z zakresu chorób wewnętrznych. Pracuje jako ordynator oddziału chorób wewnętrznych Szpitala Powiatowego w Będzinie.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum