Na zdrowie wydajemy coraz więcej, ale wciąż mniej niż inni

Autor: Rzeczpospolita,SA/Rynek Zdrowia • • 25 stycznia 2010 10:21

W wydatkach na ochronę zdrowia Polska nadal pozostaje daleko w tyle za wieloma krajami OECD.

Na jednego mieszkańca, przy uwzględnieniu wyłącznie środków, którymi dysponuje NFZ i resort zdrowia, w tym roku przypadałoby 1500 USD, podczas gdy w 2007 roku było to 1035 USD. Polska przeznaczała wówczas 6,4 proc. PKB na ochronę zdrowia i ponosiła najniższe po Meksyku wydatki na ten cel w krajach OECD. Węgry przeznaczały wówczas na ochronę zdrowia 1388 USD na mieszkańca, Czechy – 1626 USD, a Słowacja – 1555 USD.

Kiepsko także wypada, na tle innych krajów, polski system organizacji opieki zdrowotnej. W ostatnim Europejskim Konsumenckim Indeksie Zdrowia nasz kraj uplasował się na 26. miejscu wśród  33 krajów biorących udział w rankingu.

Pierwsze miejsce (po raz drugi) zdobyła Holandia uzyskując rekordowy wynik 863 punktów. Na drugim miejscu, podobnie jak rok temu, uplasowała się Dania (819 punktów) a następnie – biorąc po raz pierwszy udział w rankingu – Islandia z wynikiem 811 punktów i Austria (795). Polska otrzymała 565 punktów na 1000 możliwych. Dobrze oceniono jedynie prawa pacjentów oraz takie aspekty funkcjonowania publicznej służby zdrowia jak okresowe szczepienia dzieci oraz usługi stomatologiczne, za które przysługuje refundacja.

Kolejne edycje Europejskiego Konsumenckiego Indeksu Zdrowia wskazują, że na świecie zaznacza się wyraźna tendencja do przekazywania zadań prywatnym firmom ubezpieczeniowym i medycznym, a lepsze oceny zdobywają te systemy, w których funkcjonuje przynajmniej kilku płatników. Systemy te są jednak droższe i w wielu krajach dodatkowe ubezpieczenia zdrowotne stanowią jedynie uzupełnienie. W Niemczach, gdzie funkcjonuje kilka kas chorych, kilkanaście procent mieszkańców ubezpiecza się w kasach prywatnych, płacąc znacznie wyższe składki. W Wielkiej Brytanii państwo za pieniądze podatników gwarantuje opiekę zdrowotną wszystkim mieszkańcom, ale dodatkowe ubezpieczenia także cieszą się popularnością.

We Francji natomiast system współpłacenia jest powszechny. Prawie 90 proc. obywateli jest dodatkowo ubezpieczonych. System francuski WHO uznaje za najbardziej efektywny w Europie.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum