Na tym krześle nie usiądziesz. Przychodnie blokują siedzenia w poczekalniach
W przychodniach pojawiły się oklejone taśmą krzesła, na których nie można usiąść i to nie ze względu na zachowanie dystansu społecznego. O co zatem chodzi?

- W przychodniach pojawiły się oklejone taśmą krzesła, na których nie można usiąść - i to nie ze względu na zachowanie dystansu społecznego
- Placówki medyczne mają problem z pacjentami, którzy nie stawiają się na umówione wizyty, bez wcześniejszego ich odwołania. Rocznie z tego powodu przepada nawet 17 mln konsultacji
- Dlatego ruszyła kampania społeczna #ODWOLUJE #NIEBLOKUJE, która zjednoczyła zarówno publiczne, jak i prywatne podmioty opieki zdrowotnej
Pacjenci nie odwołują wizyt u lekarza. Przepadają miliony konsultacji
Placówki medyczne mają problem z pacjentami, którzy nie stawiają się na umówione wizyty, bez wcześniejszego ich odwołania. Rocznie z tego powodu przepada nawet 17 mln konsultacji. W efekcie inne osoby nie mogą skorzystać z szybszej pomocy medycznej, lekarze nie wykorzystują w pełni swojego potencjału, a cały system ochrony zdrowia ponosi ogromne straty.
Dlatego ruszyła kampania społeczna #ODWOLUJE #NIEBLOKUJE, która zjednoczyła zarówno publiczne, jak i prywatne podmioty opieki zdrowotnej.
- W ramach akcji, w wybranych warszawskich placówkach Centrum Medycznego CMP i współorganizatorów przedsięwzięcia, na korytarzach ustawiono zaklejone taśmą krzesła. Symbolizują one pacjentów, którzy blokują kolejkę, ponieważ nie przychodzą na wizyty i ich nie odwołują - mówi cytowany w informacji prasowej Paweł Walicki, prezes Centrum Medycznego CMP.
"To miejsce osoby, która nie pojawiła się na wizycie"
- Zachęcamy inne podmioty medyczne do dołączenia do kampanii. Zgłoszenia są otwarte bezterminowo, a w przyszłym roku planujemy kolejną edycję. Choć odpowiedzialne odwoływanie wizyt spoczywa na pacjentach, to my jako przedstawiciele opieki zdrowotnej możemy wpływać na ich zachowanie, dzięki budowaniu świadomości problemu i edukacji - dodaje.
Zainicjowana przez Centrum Medyczne CMP akcja w obrazowy sposób zwraca uwagę na zależność pomiędzy odwoływaniem wizyt a dostępnością specjalistów oraz czasem oczekiwania na pomoc lekarską. Nad krzesłami umieszczono tabliczki wyjaśniające powód ich zablokowania - to miejsce osoby, która nie pojawiła się na wizycie, nie informując wcześniej o swojej nieobecności w przychodni.
Organizatorzy akcji przypominają, że nieodwołanie wizyty uniemożliwia skorzystanie z terminu innej osobie, która może być w ogromnej potrzebie. Szybsza diagnoza, to często większa skuteczność leczenia. Aby dać drugiemu człowiekowi szansę na lepsze zdrowie, wystarczy zrezygnować z konsultacji, na której nie możemy się pojawić, minimum 24 godziny przed zaplanowanym terminem.
Symboliczne zablokowane krzesła w Warszawie stanęły w wybranych placówkach:
- Centrum Medycznego CMP,
- Medicover,
- LUX MED,
- POLMED,
- Centrum Medycznym WUM,
- Szpitalu Wolskim,
- Szpitalu Bródnowskim,
- Warszawskim Szpitalu Dziecięcym
- oraz Przychodni Specjalistycznej dla Dzieci i Młodzieży.
Honorowy patronat nad akcją objęło Ministerstwo Zdrowia oraz Narodowy Fundusz Zdrowia.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)