Na stanowisko wraca zawieszony dyrektor szpitala w Radomiu, pełnomocnik odchodzi

Autor: PAP • Źródło: PAP/Rynek Zdrowia24 maja 2021 18:14

Zawieszony w marcu przez ministra zdrowia dyr. szpitala w Radomiu Marek Pacyna wraca od 1 czerwca na swoje stanowisko.

Na stanowisko wraca zawieszony dyrektor szpitala w Radomiu, pełnomocnik odchodzi
Radomski Szpital Specjalistyczny; FOT. szpital.radom.pl
  • Minister wycofał z Radomskiego Szpitala Specjalistycznego swojego pełnomocnika
  • Głównym zadaniem pełnomocnika było uruchomienie w RSS szpitala tymczasowego, zadanie wykonał - chwali go MZ
  • Mam nadzieję, że już nigdy minister zdrowia nie będzie próbował mieszać polityki do zarządzania służbą zdrowia - skomentował prezydent Radomia

Minister wycofał z lecznicy swojego pełnomocnika, który kierował nią przez ponad dwa miesiące. Justyna Maletka z biura komunikacji resortu zdrowia przekazała, że przywrócenie Marka Pacyny nie oznacza wycofania się przez resort zdrowia z wcześniejszych zarzutów skierowanych w stosunku do niego. "Wynika natomiast z bardzo sprawnie przeprowadzanych działań przez powołanego przez ministra zdrowia pełnomocnika Andrzeja Cieślika" - podkreśliła Maletka.

Pełnomocnik wykonał zadanie

Przypomniała, że głównym zadaniem pełnomocnika było uruchomienie w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym szpitala tymczasowego. "Andrzej Cieślik, jako pełnomocnik, w krótkim czasie doprowadził do uruchomienia szpitala tymczasowego, w pełni go wyposażył oraz zapewnił kadrę medyczną" - zaznaczyła Maletka.

Dodała, że zdaniem ministra zdrowia, wszystkie zadania zlecone pełnomocnikowi zostały zrealizowane, dlatego na stanowisko dyrektora RSS przywrócono Marka Pacynę.

Do decyzji ministra zdrowia odniósł się w poniedziałek (24 maja) prezydent Radomia Radosław Witkowski.

"Kiedy w połowie marca minister Adam Niedzielski powoływał swojego pełnomocnika, nie zgadzałem się z przedstawioną przez niego argumentacją. Nadal uważam, że Marek Pacyna bardzo dobrze wywiązywał się ze swoich obowiązków, w tym także tych związanych z uruchomieniem szpitala tymczasowego dla chorych na COVID-19" - napisał na swoim profilu na Facebooku Witkowski. Jednocześnie podziękował dotychczasowemu pełnomocnikowi za 2,5 miesiąca pracy na rzecz szpitala w Radomiu.

"Mam jednocześnie nadzieję, że już nigdy więcej minister zdrowia nie będzie próbował mieszać polityki do zarządzania służbą zdrowia" - oświadczył prezydent Radomia.

Nie wykonywał poleceń wojewody

10 marca minister zdrowia Adam Niedzielski, korzystając z zapisów tzw. ustawy covidowej, zawiesił dyr. RSS Marka Pacynę w związku z przedłużającymi się przygotowaniami szpitala tymczasowego, za co odpowiedzialny był Totalizator Sportowy i jako placówka patronacka - Radomski Szpital Specjalistyczny.

Jako powód swej decyzji Niedzielski wskazał m.in. niestosowanie się przez szefa radomskiej lecznicy do poleceń wojewody mazowieckiego w zakresie tworzenia szpitala tymczasowego, brak współpracy z Totalizatorem Sportowym w zakresie wskazania lokalizacji szpitala tymczasowego. Minister zarzucił też dyrektorowi, że ten zwlekał z podpisaniem umowy z Totalizatorem Sportowym, który był odpowiedzialny za tworzenie szpitala tymczasowego i nie podjął działań mających na celu zatrudnienia personelu do tej placówki.

Sprawa w sądzie administracyjnym

Z tymi zarzutami nie zgadzał się m.in. prezydent Radomia, który bronił Pacyny i złożył skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie na decyzję szefa resortu zdrowia. Szpital tymczasowy ruszył trzy dni po zawieszeniu dyrektora. Zdaniem Witkowskiego było to głównie zasługą zawieszonego szefa lecznicy, a nie pełnomocnika ministra. Według prezydenta Radomia decyzja ministra miała charakter czysto polityczny.

Pod koniec kwietnia poseł KO Konrad Frysztak poinformował Państwową Inspekcję Pracy, że powołany w marcu przez ministra zdrowia pełnomocnik szpitala w Radomiu pracuje bez umowy o pracę. Według rzecznika resortu zdrowia Wojciecha Andrusiewicza kwestie zatrudnienia pełnomocnika i kwestie jego wynagrodzenia regulował jednak akt powołania. 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum