Na rezonans tylko ze skierowaniem od specjalisty

Autor: Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia • • 29 grudnia 2009 14:37

Od nowego roku skierowania na najdroższą diagnostykę będą mogli wystawiać tylko specjaliści.

Możliwości wystawiania skierowań na USG, tomografię czy badanie rezonansem pozbawieni zostali lekarze rodzinni. Zdaniem NFZ są to najbardziej kosztochłonne specjalistyczne badania, na które powinni kierować specjaliści, z odpowiednią do ich stanu zdrowia częstotliwością.

Lekarze podstawowej opieki zdrowotnej nadal mogą kierować pacjentów na badania podstawowe, jak morfologia, EKG w spoczynku, USG jamy brzusznej czy zdjęcia RTG oraz badania endoskopowe przewodu pokarmowego, gastroskopię i kolonoskopię. Skierowania od lekarzy rodzinnych na pozostałe badania będą honorowane tylko do końca stycznia 2010 roku.

Już teraz pojawiają się opinie, że nowe rozwiązanie wydłuży kolejki do specjalistów, samo badanie będzie utrudnione lub w wielu przypadkach w ogóle się nie odbędzie.

– Badania diagnostyczne pozwalają na szybką diagnozę. Bardzo źle się dzieje, kiedy lekarz rodzinny, zamiast zlecić specjalistyczne badania, usiłuje leczyć chorego na własną rękę: tacy pacjenci po kilku miesiącach złego leczenia trafiają do nas już w bardzo ciężkim stanie. Uważam, że powinno być dokładnie odwrotnie: lekarze rodzinni powinni częściej wysyłać pacjentów na specjalistyczną diagnostykę – komentuje dyrektor szpitala w Turku, Krzysztof Bestwina.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum