Na ratownictwo w 2009 roku więcej czy mniej?

Autor: JJ, Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 20 stycznia 2009 13:36

Ministerstwo Zdrowia zapewnia, że środki przewidziane na ten rok w ustawie budżetowej na finansowanie ratownictwa medycznego nie zostały zmniejszone. Na ten cel zostanie przeznaczonych 1,7 mld zł. Związki Zawodowe Pracowników Ratownictwa Medycznego twierdzą, że są to pieniądze jedynie

W 2008 roku wydano na ratownictwo 1,3 mld zł, w bieżącym kwota ta ma wzrosnąć do 1,7 mld zł. Jak zapewnia resort zdrowia, pod tym względem nie ma żadnych zmian w ustawie budżetowej.

Przewodniczący Krajowego Związku Zawodowego Pracowników Ratownictwa Medycznego (KZZPRM) Robert Szulc twierdzi jednak, że są to pieniądze jedynie na paperze.

Zdaniem przewodniczącego związku jedną z przyczyn jest brak nowych kontaktów (98%) i podpisanie aneksów na dwa pierwsze miesiące bieżącego roku, na poziomie ubiegłorocznego pierwszego kwartału. W tych aneksach koszty na karetkę są o 500 złotych mniejsze niż przewidywano. Dla średniej wielkości dysponenta w mieście powiatowym, który ma cztery karetki, jest to strata w ciągu miesiąca około 120 tysięcy złotych. W przypadku dużych ośrodków będą to kwoty sięgające nawet pół miliona.

Pieniądze z nowych kontraktów, jeśli będą podpisane, zdaniem przedstawiciela związków, przeznaczone zostaną na pokrycie strat z początku roku. I mimo wzrostu nakładów ministerstwa w praktyce dysponenci i pracownicy ratownictwa tych pieniędzy nie zobaczą.

Są już pierwsze sygnały, że dysponenci aby się nie zadłużać zwalniają pracowników. Według informacji KZZPRM tak stało się na przykład w Wieruszowie w województwie łódzkim, gdzie zostało zwolnionych 6 pracowników. Jeśli kwota na kontrakty nie wzrośnie, przy uwzględnieniu wyrównania strat za 2 pierwsze miesiące bieżącego roku - czyli realnie do 2 miliardów złotych, to związek podejmie akcję protestacyjną.

- Zaczniemy od manifestacji w Warszawie przed budynkami rządowymi - mówi Szulc.

Informacji KZZPRM, dotyczących ewentualnego obniżenia nakładów na system ratownictwa w tym roku nie potwierdzają inne organizacje skupiające ratowników.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum