Na posiedzeniu Zespołu ds. Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej KWRiS o trudnej sytuacji szpitali

Autor: oprac. JJ • Źródło: Rynek Zdrowia12 sierpnia 2022 18:45

Piątkowe posiedzenie Zespołu ds. Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego zdominowane zostało dyskusją dotyczącą sytuacji ekonomicznej szpitali, realizacji ustawy o najniższych wynagrodzeniach w szpitalach oraz problemów finansowych placówek szpitalnych związanych z postępującą inflacją.

Na posiedzeniu Zespołu ds. Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej KWRiS o trudnej sytuacji szpitali
Kłopoty finansowe szpitali tematem dyskusji na posiedzeniu Zespołu ds. Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej KWRiS. Fot. Shutterstock
  • Strona samorządowa podkreślała w czasie dyskusji znaczący i ciągle rosnący wzrost kosztów funkcjonowania szpitali, związanych nie tylko z kwestią wzrostu najniższych wynagrodzeń, ale także inflacji
  • Zdaniem samorządowców zaproponowane dodatkowe środków, które ma uruchomić NFZ na podwyżki wynagrodzeń w wysokości 350 mln zł. strona samorządowa uznaje za dalece niewystarczające
  • Jak wynika z ankiety przeprowadzanej przez Związek Powiatów Polskich spośród 150 szpitali powiatowych i miejskich ponad połowa (85) nie będzie dysponować środkami na pełną realizację ustawowych podwyżek minimalnych wynagrodzeń

Nie będzie dodatku inflacyjnego

Samorządowcy zwracali uwagę stronie rządowej na znaczący i ciągle rosnący wzrost kosztów funkcjonowania szpitali i na niezrozumiale wyliczony przez AOTMiT wskaźnik inflacji w prezentacji zaprezentowanej przez NFZ. Jak wyjaśniał resort, inflacja został założona w modelu ogólnych wyliczeń i nie będzie regulowana odrębnie.

Strona samorządowa, w odniesieniu do wtorkowej konferencji prasowej NFZ i AOTMiT, na której poinformowano o dodatkowym zwiększeniu nakładów przez Fundusz dla szpitali o 350 mln zł, z przeznaczeniem na sfinansowanie podwyżek minimalnych wynagrodzeń, zaproponowała inne rozwiązanie.

Starosta Poznański Jan Grabkowski w czasie dyskusji podkreślał, że rozwiązania zaproponowane podczas wtorkowej konferencji prasowej są wysoce niewystarczające a szpitale nie wytrzymają trudnej sytuacji finansowej. Podkreślano, że zagwarantowane ustawą podwyżki będą dla szpitali zabójcze, ich zadłużenie będzie rosnąć i stanie się ciężarem nie do udźwignięcia.

Ponad połowa szpitali bez środków na podwyżki

Jak wynika z ankiety przeprowadzanej przez Związek Powiatów Polskich spośród 150 szpitali powiatowych i miejskich ponad połowa (85) nie będzie dysponować wystarczającą ilością pieniędzy na pełną realizację ustawowych podwyżek minimalnych wynagrodzeń.

Z przekazanych portalowi rynekzdrowia.pl w ubiegłym tygodniu danych przez ZPP wynika, że w 26 szpitalach na ponad 150, , miesięczny niedobór pieniędzy tylko na zapewnienie obligatoryjnych podwyżek dla pracowników działalności podstawowej przekroczy 500 tys. zł. W pozostałych będzie sięgać 250-400 tys. zł miesięcznie.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum