Na piątek Porozumienie Zawodów Medycznych zapowiada protest

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 26 czerwca 2018 16:40

Porozumienie Zawodów Medycznych (PZM) zapowiedziało, że w nadchodzący piątek (29 czerwca) pracownicy szpitali podejmą protest polegający na założeniu czarnych koszulek lub opasek. Ten jednodniowy protest ma przypomnieć, że PZM oczekuje m.in. na podwyżki płac w ochronie zdrowia.

Czy jesienią znowu ruszą protesty praciowników ochrony zdrowia? Fot. PTWP

PZM krytykuje projekt ustawy zakładającej wzrost nakładów na ochronę zdrowia do 6 proc. PKB w 2024 roku. Zdaniem PZM to zbyt mało.

Porozumienie nie zgadza się też z projektem nowelizacji ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia dla pracowników zawodów medycznych w placówkach publicznych.

Lekarze wywalczyli na mocy lutowego porozumienia z ministrem zdrowia znaczne podwyżki dla rezydentów i specjalistów zatrudnionych w szpitalach publicznych, ale przedstawiciele pozostałych profesji medycznych wciąż mają w perspektywie głodowe pensje - przypomina "Rzeczpospolita.

- Fizjoterapeuta po studiach wciąż zarabia w szpitalu niewiele ponad 1500 zł netto - mówi gazecie Tomasz Dybek, szefujący Porozumieniu Zawodów Medycznych, przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pracowników Fizjoterapii.

PZM zapowiada, że o ile MZ nie spełni postulatów dotyczących wzrostu wynagrodzeń w ochronie zdrowia, to na jesieni możliwy jest kolejny protest w ostrzejszej formie. Będzie to nieobecność w pracy z powodu dnia na żądanie, a także masowego oddawania krwi, co wiąże się także z nieobecnością w pracy.

Więcej: www.rp.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum