Na Pomorzu łączą szpitale - żeby oszczędzić, najpierw trzeba wydać

Autor: Polska Times/IB/Rynek Zdrowia • • 17 września 2008 11:02

W początku października br. Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego wyłoni w przetargu firmę consultingową, której zadaniem będzie opracowanie szczegółowego programu połączenia trójmiejskich szpitali pod wspólnym zarządem. Celem projektu jest obcięcie zbędnych kosztów i racjonalizacja lokalnego systemu ochrony zdrowia. Na razie trzeba będzie jednak wydać od 2 do 4 mln zł.

Tyle ma bowiem kosztować specjalistyczna ekspertyza, pokazująca drogi dojścia do oczekiwanych efektów.

Długi szpitali marszałkowskich na Pomorzu sięgają obecnie 450 mln zł. Zbliża się także rok 2012, w którym lecznice powinny już spełniać wszystkie wymagania techniczne i sanitarne określone przez resort zdrowia, tj. zrealizować swoje programy dostosowawcze. Pomorskie placówki potrzebują na ten cel około 500 mln zł. W grę wchodzi także finansowanie olbrzymich inwestycji, np. szpitala w Słupsku oraz Centrum Traumatologii w gdańskim Szpitalu Wojewódzkim. Dlatego wszelkie oszczędności liczą się, jak nigdy dotąd.

- Wstępna analiza pokazuje, że racjonalizacja modelu zarządzania, poprzez wspólny zarząd dla wielu szpitali, pozwoliłaby wyeliminować nawet do 20 proc. kosztów w różnych grupach kosztowych – mówił portalowi rynekzdrowia.pl Maciej Łukowicz, dyrektor Departamentu Zdrowia UMWP. – Na razie nie wiemy, czy sprawdzi się jedna spółka zarządcza, czy też raczej holding. Odpowiedzi na to pytanie oczekujemy od ekspertów.

Pod wspólnym zarządem szpitale mogłyby zaoszczędzić nie tylko na kosztach administracyjnych, ale także skutecznie zbijać ceny w negocjacjach z dostawcami. Możliwa byłaby także standaryzacja procedur inwestycyjnych i racjonalizacja świadczonych usług, co jest równoznaczne z poprawą ich jakości i ułatwieniem dostępności dla pacjentów.

Większość dyrektorów marszałkowskich szpitali sceptycznie podchodzi jednak do tego pomysłu. Obawia się też "ubezwłasnowolnienia". Nie podobają się im pomysły oddania w prywatne ręce pracowni diagnostycznych, szpitalnych laboratoriów czy stacji dializ. Bardziej ekscytuje ich perspektywa przekształcenia ich placówek w spółki prawa handlowego.

Przeciwnicy projektu wytykają także samorządowcom podobną ekspertyzę sprzed kilku lat. Pieniądze trafiły do doradców, a opracowanie do kosza. Uważają także, iż fakt, że przedsięwzięcie udało się w Berlinie, nie oznacza jeszcze, że uda się w Trójmieście.

Leszek Czarnobaj, wicemarszałek woj. pomorskiego zapewnia jednak, że najlpszym rozwiązaniem jest wprowadzenie wspólnego zarządzania szpitalami. Dlaczego? Bo w obecnej formule nic więcej nie da się zrobić, a zrobić trzeba wiele...

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum