×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

NU-MED Centrum Diagnostyki i Terapii Onkologicznej Zamość - podsumowanie siedmiu lat działalności

Artykuł dostarczony przez Nu-med Grupa S.A. 30 stycznia 2023 08:45

NU-MED Centrum Diagnostyki i Terapii Onkologicznej Zamość rozpoczął swoją działalność w 2016 roku. Powstał we współpracy z Samodzielnym Publicznym Szpitalem Wojewódzkim im. Jana Pawła II w Zamościu, tworząc ośrodek z kompleksową diagnostyką i leczeniem chorób nowotworowych w regionie Zamojszczyzny i województwa lubelskiego.

Z istniejącymi oddziałami zabiegowymi oraz oddziałem Onkologii Klinicznej Samodzielnego Publicznego Szpitala Wojewódzkiego im. Jana Pawła II w Zamościu, NU-MED Centrum Diagnostyki i Terapii Onkologicznej Zamość zabezpieczył pełną opiekę onkologiczną, uzupełniając ją o leczenie radioterapią. Dzięki temu dostęp do terapii onkologicznej dla pacjentów Zamojszczyzny i Lubelszczyzny został znacząco ułatwiony.

Fot. Nu-med
Fot. Nu-med

Sama radioterapia stanowi istotny element leczenia onkologicznego na różnym jego etapie. Blisko 60% chorych z rozpoznaną chorobą nowotworową podlega leczeniu napromienianiem. NU-MED Centrum Diagnostyki i Terapii Onkologicznej Zamość jest ośrodkiem wyposażonym w najnowszą, wysokospecjalistyczną aparaturę medyczną, pozwalającą na prowadzenie leczenia na najwyższym poziomie. Doświadczona kadra medyczna zapewnia najlepszą jakość leczenia oraz dba komfort pacjenta w czasie terapii.
Leczenie w ośrodku prowadzone jest w zależności od kwalifikacji medycznej, stanu ogólnego pacjenta i rodzaju terapii, stacjonarnie, w oddziale lub ambulatoryjnie, z możliwością pobytu pacjentów w hotelu.

Stosowane techniki napromieniania są zgodne z zaleceniami polskich towarzystw onkologicznych oraz standardami światowymi. Wśród nich są wysokoprecyzyjne, celowane sposoby radioterapii, czy też radiochirurgii jak stereotaksja, czy też napromienianie na wstrzymanym wdechu.
Wspólnie z Samodzielnym Publicznym Szpitalem Wojewódzkim im. Jana Pawła II w Zamościu, ośrodek tworzy konsylia lekarskie, dzięki którym chory, po wcześniej wykonanej diagnostyce jest kwalifikowany przez zespół wielospecjalistyczny do odpowiedniego sposobu leczenia onkologicznego.

Najczęstsze nowotwory leczone w NU-MED Centrum Diagnostyki i Terapii Onkologicznej Zamość to rak gruczołu krokowego, pęcherza moczowego, piersi, płuc, nowotwory ginekologiczne, głowy i szyi oraz centralnego układu nerwowego. Od kilku lat w NU-MED Centrum Diagnostyki i Terapii Onkologicznej Zamość stosowane są również techniki radioterapii dedykowane pacjentom z przerzutami do układu kostnego, takie jak HBI (dolne, czyli napromienianie dolnej połowy ciała, lub górne, czyli napromienianie górnej połowy ciała) oraz precyzyjne techniki stereotaktyczne. Metody takiego postępowania znacząco podnoszą komfort życia pacjenta i wydłużają przeżycie.

Poza chorobami nowotworowymi w ośrodku napromieniane są również choroby nienowotworowe. Najczęściej dotyczy to schorzenia tzw. ostróg piętowych. Efekty przeciwbólowe i przeciwzapalne takiego leczenia sięgają nawet 90%.

NU-MED Centrum Diagnostyki i Terapii Onkologicznej Zamość posiada również Pracownie Brachyterapii, w której stosowane są metody napromieniania od wewnątrz. Brachyterapia pozwala na zapewnienie kompleksowego leczenia raka szyjki macicy, raka trzonu macicy, gruczołu krokowego, piersi. Jest również stosowana jako metoda samodzielna w nowotworach skóry, wcześnie zaawansowanym raku gruczołu krokowego i trzonu macicy.

Wszystkie proponowane w naszym ośrodku sposoby radioterapii są w pełni bezpieczne i pozwalają zapewnić pacjentom najwyższą jakość leczenia. Dzięki współpracy z Oddziałem Onkologii Klinicznej Samodzielnego Publicznego Szpitala Wojewódzkiego im. Jana Pawła II w Zamościu, możliwe jest również prowadzenie leczenia skojarzonego, czyli radiochemioterapii u pacjentów z rozpoznanymi nowotworami głównie głowy i szyi, CUN, płuca, czy przełyku.

W NU-MED Centrum Diagnostyki i Terapii Onkologicznej Zamość w kwietniu 2022 roku uruchomiono Pracownię PET-CT. Dzięki temu rozszerzono możliwości precyzyjnej diagnostyki onkologicznej. Badanie PET-CT pozwala na bardzo szczegółowe określenie położenia nowotworu oraz jego stopnia zaawansowania klinicznego. Służy do precyzyjnego rozpoznania choroby, monitorowania procesu nowotworowego w trakcie leczenia oraz coraz częściej do kontroli pacjentów po przeprowadzonej terapii.

Fot. dr n. med. Krzysztof Patyra Z-ca Dyrektora ds. Medycznych, Kierownik Zakładu Radioterapii NU-MED Centrum Diagnostyki i Terapii Onkologicznej Zamość
Fot. dr n. med. Krzysztof Patyra Z-ca Dyrektora ds. Medycznych, Kierownik Zakładu Radioterapii NU-MED Centrum Diagnostyki i Terapii Onkologicznej Zamość

Badanie PET-CT rozszerza możliwości diagnostyczne dla pulmonologów, hematologów, kardiologów i innych specjalności pozaonkologicznych. Na podstawie obrazów badania PET-CT możliwe jest niezwykle dokładne zaplanowanie leczenia radioterapią i przeprowadzenie celowanego napromieniania zmian nowotworowych. Po blisko siedmiu latach funkcjonowania, NU-MED Centrum Diagnostyki i Terapii Onkologicznej Zamość leczy rocznie około 1500 pacjentów z rozpoznaną chorobą nowotworową.

Pracownicy ośrodka stale podnoszą poziom swojego kształcenia, uczestniczą w spotkaniach edukacyjnych z organizacjami pacjentów, prowadzą wykłady o tematyce onkologicznej, uczestniczą w akcjach profilaktycznych, podnosząc tym samym świadomość onkologiczną mieszkańców regionu i własne kwalifikacje.

Lekarze radioterapeuci onkolodzy pracujący w Ośrodku Radioterapii służą konsultacjami, pomocą w przeprowadzeniu diagnostyki i kwalifikacji do leczenia.

 

Dowiedz się więcej na temat:
PARTNER SERWISU
partner serwisu

Najnowsze