NSZZ Solidarność po przyznaniu pielęgniarkom podwyżek zawiadamia prokuraturę

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 23 września 2015 16:28

Rozporządzenie ministra zdrowia dotyczące m.in. podwyżek dla pielęgniarek narusza prawo, bo nierówno traktuje związki zawodowe - ocenia NSZZ Solidarność. Związek złożył zawiadomienie do prokuratury i zapowiedział wniosek do TK.

NSZZ Solidarność po przyznaniu pielęgniarkom podwyżek zawiadamia prokuraturę
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W zawiadomieniu do Prokuratora Generalnego, którego kopię przekazano w środę (23 września) mediom, wskazano, że w rozporządzeniu w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, zawarte jest wyrażenie z którego wynika, iż porozumienie dotyczące podziału środków na świadczenia udzielane przez pielęgniarki i położne od września 2015 r. do 30 czerwca 2016 r., (przewidzianych na wynagrodzenia dla nich) może być zawierane z przedstawicielami związków zawodowych pielęgniarek i położnych zrzeszających wyłącznie pielęgniarki i położne, działających u danego świadczeniodawcy.

W opinii NSZZ Solidarność przepis ten w obecnym brzmieniu narusza zasadę równości związków zawodowych określoną w art.1 ust 3. ustawy o związkach zawodowych, która nakazuje jednakowe traktowanie wszystkich związków przez organy państwowe, samorządu terytorialnego i pracodawców.

"W szczególności rażące jest wyłączanie związków, które działając u danego pracodawcy, zrzeszają zatrudnione pielęgniarki i położne, lecz obok tych grup pracowniczych zrzeszają także osoby z pozostałych kategorii personelu placówek zdrowia" - wskazano w zawiadomieniu.

Napisano w nim, że naruszenie zasady równości wszystkich związków zawodowych wyczerpuje znamiona przestępstwa określonego w art. 35 ust 1 pkt 2 ustawy o związkach zawodowych. W myśl tego przepisu, kto w związku z zajmowanym stanowiskiem lub pełnioną funkcją utrudnia wykonywanie działalności związkowej prowadzonej zgodnie z przepisami ustawy, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności. Zdaniem NSZZ Solidarność, czynu zabronionego w opisanej postaci może dopuścić się również osoba pełniąca funkcję ministra zdrowia.

Marek Lewandowski, rzecznik prasowy KK NSZZ "Solidarność" powiedział na środowej konferencji prasowej, że minister nie ma prawa wybierać, z jaką organizacją związkową będzie rozmawiać, a z jaką nie.

- Każda organizacja związkowa, która jest uprawniona do negocjacji i reprezentowania pracowników, musi być równo traktowana - podkreślał.

Lewandowski poinformował, że związek przygotowuje wniosek do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie rozporządzenia. Dodał, że rozważane jest także "złożenie skargi na prawników Ministerstwa Zdrowia, którzy parafowali rozporządzenie, uznając je za zgodne z prawem, w sytuacji gdy ewidentnie takie nie jest".

Maria Ochman, szefowa Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ "Solidarność" podkreślała, że związek nie jest przeciwko podwyżkom dla pielęgniarek i położnych, ale dodała, że podwyżki muszą otrzymywać wszyscy pracownicy służby zdrowia.

- Przyznanie podwyżek tylko jednej grupie zawodowej i prowadzenie negocjacji tylko z jednym związkiem prowadzi do napięć i konfliktów - oceniła przewodnicząca Solidarności w Bródnowskim szpitalu Maria Szalew.

Rozporządzenie w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej minister Marian Zembala podpisał 8 września, opublikowano je w Dzienniku Ustaw 15 września.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze