NSZZ Solidarność nie zaskarży likwidacji Szpitala Bródnowskiego

Autor: RR/Rynek Zdrowia • • 25 sierpnia 2011 11:40

NSZZ Solidarność nie zaskarży uchwały sejmiku województwa mazowieckiego ws. likwidacji Wojewódzkiego Szpitala Bródnowskiego w Warszawie. Początkowo był taki zamiar, ale zakładowa organizacja związkowa przekonała NSZZ - Region Mazowsze, który lansował ten pomysł, że nie byłoby to korzystne.

NSZZ Solidarność nie zaskarży likwidacji Szpitala Bródnowskiego
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Po zadowalającym dla związkowców wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, który unieważnił uchwałę sejmiku województwa mazowieckiego podjętą w 2010 roku ws. likwidacji Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Siedlcach, związkowcy planowali, że na drodze prawnej zablokują przekształcenia.

Są przeciwni prywatyzacji szpitali i zbierają podpisy w sprawie przeprowadzenia referendum na ten temat. Jednakże - jak się okazuje - gdy przychodzi analizować konkretne argumenty za i przeciw, nie trzymają się dogmatyczne antyprywatyzacyjnej opcji.

- Nie możemy porównywać szpitala w Siedlcach do naszego. To zupełnie inna bajka - tłumaczy nam Maria Szalew, przewodnicząca NSZZ Solidarność w Mazowieckim Szpitalu Wojewódzkim w Warszawie Sp. z o.o. - Bródnowskie Centrum Specjalistyczne i wskazuje, że jej szpital jest znacznie większy i miał większe długi.

- Dla nas przekształcenie było korzystne w tym sensie, że 200 mln zł szpitalnego długu wziął na siebie Urząd Marszałkowski, dzięki czemu spółka mogła rozpocząć działalność bez długu. Nikt teraz nie nasyła na nas komornika, co się wcześniej zdarzało, na bieżąco regulujemy należności - mówi portalowi rynekzdrowia.pl Maria Szalew.

Dodaje, że nie odczuwa w spółce nastawienia na zysk za wszelką cenę, choć zaznacza, że na prywatnych pacjentów szpital jest otwarty. - Tyle że drzwiami i oknami prywatni się nie pchają - zauważa.

Podkreśla także poprawną współpracę organizacji związkowej z zarządem szpitala, ale zastrzega, że pełniejsza ocena skutków przekształcenia będzie możliwa w przyszłym roku, kiedy poznamy wynik finansowy.

Przypomnijmy, że Wojewódzki Szpital Bródnowski był jednym z pięciu skomercjalizowanych lecznic należących do samorządu województwa. Pozostałe to: Wojewódzkie Centrum Stomatologii w Warszawie, Centrum Rehabilitacji im. prof. M. Weissa STOCER w Konstancinie Jeziornie, Mazowieckie Centrum Neuropsychiatrii i Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży w Zagórzu oraz wspomniany Wojewódzki Szpitala Specjalistyczny w Siedlcach.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum