NSZZ Solidarność chce zmienić ustawę o świadczeniach zdrowotnych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 05 sierpnia 2009 15:40

NSZZ Solidarność regionów pokrzywdzonych przez tzw. algorytm podziału środków chce skierować do Sejmu obywatelski projekt zmiany ustawy o świadczeniach zdrowotnych.

NSZZ Solidarność pięciu najbiedniejszych województw chce skierować do Sejmu obywatelski projekt zmiany ustawy o świadczeniach zdrowotnych, by zmienić niesprawiedliwy – według związkowców – tzw. algorytm podziału środków NFZ na poszczególne regiony. Jak poinformował w środę (5 sierpnia) w Kielcach przewodniczący Związku w województwie świętokrzyskim Waldemar Bartosz, pięć regionów Solidarności: świętokrzyski, lubelski, rzeszowski, białostocki i olsztyński razem zamierza zebrać co najmniej 100 tys. podpisów pod projektem zmieniającym jeden z artykułów ustawy, a następnie skierować go do Sejmu. Dodał, że działania koordynują związkowcy z Lublina

Według Bartosza bez zmiany ustawy zapewnienia minister zdrowia Ewy Kopacz o zmianie algorytmu nic nie dadzą.

– Pani minister nie jest Sejmem, pani minister ustawy sama z siebie zmienić nie może – powiedział. Podkreślił, że żaden projekt ustawy zmieniający algorytm nie został do tej pory do Sejmu wniesiony. – Krzywda dzieje się w pięciu biednych województwach, a w reszcie nie. A to oznacza, że każdy, kto złoży inicjatywę, w tym wypadku rząd, narazi się bogatym i dużym.

Według Solidarności skutkiem algorytmu dla świętokrzyskiego NFZ jest zmniejszenie wpływów o 150 mln zł rocznie. Bartosz uważa, że algorytm jest niezgodny z Konstytucją, gdyż łamie przepisy o równym traktowaniu obywateli i o równym dostępie do leczenia. Jako jeden z przykładów nierównego traktowania pacjentów w różnych regionach podał kolejki do sanatoriów, które w woj. świętokrzyskim są najdłuższe w Polsce. Według niego wynika to z faktu, że świętokrzyski NFZ płaci za kuracjusza o jedną trzecią mniej niż śląski.

Bartosz podkreślił, że problem niesprawiedliwego podziału środków wynika nie tylko z tego, że algorytm jest uzależniony od dochodów, ale także z tego, że za leczenie pacjenta ze świętokrzyskiego w innym województwie płaci świętokrzyski NFZ.

Związkowcy mają nadzieję, że do połowy września zbiorą wymaganą liczbę podpisów. Inicjatywę będzie można poprzeć w lokalach "S" oraz w organizacjach zakładowych. Podpisy mają być także zbierane na ulicach, pod kościołami i w placówkach służby zdrowia. Za kilka dni listę będzie można pobrać ze strony internetowej Solidarności w Kielcach.

W ubiegły czwartek pracownicy służby zdrowia z Porozumienia na Rzecz Obrony Szpitali Polski Południowo-Wschodniej domagali się zmiany algorytmu pod siedzibami NFZ w Kielcach, Lublinie i Rzeszowie. W tej sprawie zaprotestował też m.in. zarząd i sejmik województwa świętokrzyskiego.

Minister zdrowia Ewa Kopacz deklarowała ostatnio, że projekt zmiany ustawy, zmieniający jednocześnie algorytm jest już gotowy. Według niej po wakacjach powinien trafić do Sejmu, a nowy system podziału pieniędzy ma zacząć obowiązywać od początku 2010 r

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum