NRPiP: ponad 150 tys. pielęgniarek i położnych będzie zarabiało tyle, ile salowe

Autor: RR • Źródło: Rynek Zdrowia25 maja 2021 17:58

Pielęgniarek i położne z wykształceniem średnim stanowią ok. 57 proc. zatrudnionych w tych zawodach. Będą zarabiały tyle, ile salowe lub rejestratorki medyczne.

NRPiP: ponad 150 tys. pielęgniarek i położnych będzie zarabiało tyle, ile salowe
Ponad połowa pielęgniarek i położnych otrzyma takie samo wynagrodzenie jak salowe i rejestratorki medyczne. FOT. Shutterstock (zdjęcie ilustracyjne)
  • Ponad 150 tys. pielęgniarek i położnych będzie zarabiało tyle, ile salowe lub rejestratorki medyczne
  • Dochodzi do deprecjonowania roli pielęgniarek i położnych w systemie ochrony zdrowia – ocenia Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych
  • Przypomina, że blisko 70 tys. pielęgniarek i położnych pracuje mimo osiągnięcia wieku emerytalnego, decyzje rządzących przyczynią się do ich przejścia na emeryturę

W Sejmie rozpatrywany jest w trybie pilnym projekt ustawy dotyczącej wynagrodzeń osób zatrudnionych w podmiotach leczniczych - przypomina Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych.

Ustawa o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych oraz niektórych innych ustaw zakłada, że pielęgniarka i położna ze średnim wykształceniem, bez specjalizacji zostanie objęta wskaźnikiem 0,73. NRPiP zwraca uwagę, że ten sam wskaźnik przewidziany jest dla pracowników działalności podstawowej z wykształceniem średnim.

Wskaźnik degradacji zawodowej

Jeśli uwzględnić powyższy wskaźnik, to okazuje się, że ponad 150 tys. pielęgniarek i położnych (zgodnie z danymi z Centralnego Rejestru Pielęgniarek i Położnych) otrzyma wynagrodzenie zrównane z wynagrodzeniem np. rejestratorki medycznej czy salowej. Dotyczyć to będzie pielęgniarek i położnych z wykształceniem średnim, które stanowią ok. 57% wszystkich zatrudnionych.

Jeśli nie zarobią, odejdą na emeryturę

Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych jest zdania, że dochodzi do deprecjonowania roli pielęgniarek i położnych w systemie ochrony zdrowia. Jednocześnie NIPiP przypomina, że blisko 70 tys. pielęgniarek i położnych pracuje mimo osiągnięcia wieku emerytalnego. Decyzje rządzących przyczynią się do ich przejścia na emeryturę – ostrzega samorząd zawodowy pielęgniarek i położnych.

„NIPiP nie znajduje merytorycznego uzasadnienia dla takich działań. Potraktowanie personelu pracującemu pod rygorem odpowiedzialności za zdrowie i życie pacjentów, posiadającemu wieloletnie doświadczenie i ogromną wiedzą, jak pracowników działalności podstawowej to duży błąd” – czytamy w przesłanej Rynkowi Zdrowia informacji.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum