NRL: wzrost pensji młodych lekarzy faktycznie oznacza obniżkę w relacji do płacy minimalnej

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 17 czerwca 2020 12:50

Wzrost wynagrodzeń młodych lekarzy, zarówno rezydentów jak i stażystów, oznacza w rzeczywistości obniżkę w relacji do płacy minimalnej - mówił prezes Naczelnej Rady Lekarskiej, prof. Andrzej Matyja w czasie konferencji poświęconej aktualnym problemom w ochronie zdrowia.

NRL: wzrost pensji młodych lekarzy faktycznie oznacza obniżkę w relacji do płacy minimalnej
Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej, prof. Andrzej Matyja: - W 2008 r. stażysta zarabiał 1800 zł, co stanowiło 160 proc. ówczesnej płacy minimalnej na poziomie 1 126 zł. Fot. PTWP

Przedstawiciele samorządu lekarskiego odnieśli się do dwóch projektów rozporządzeń dotyczących wynagrodzeń dla młodych medyków.

Przypomnieli, że 15 czerwca 2020 r. upłynął termin opiniowania projektu rozporządzenia o wynagrodzeniach dla lekarzy i lekarzy dentystów rezydentów, czyli lekarzy posiadających pełne prawo wykonywania zawodu. Ukończyli oni sześcioletnie studia na kierunku lekarskim, zdali Lekarski Egzamin Końcowy (LEK) oraz odbyli staż podyplomowy. Natomiast, jak dodali dalej przedstawiciele samorządu lekarskiego, dwa tygodnie wcześniej opiniowano projekt rozporządzenia dotyczący płac lekarzy i lekarzy dentystów stażystów.

- Jedno i drugie rozporządzenie oceniamy jako krok w dobrym kierunku, bo podwyższa się wynagrodzenie zarówno stażystów, jak i rezydentów. Niestety zaproponowane wzrosty wynagrodzeń młodych lekarzy oznaczają w rzeczywistości obniżkę w relacji do płacy minimalnej - ocenił Matyja.

Samorząd lekarski zwrócił uwagę, że wynagrodzenie lekarza rezydenta w 2008 r. wynosiło 3170 zł, co stanowiło 280 proc. płacy minimalnej. Od lipca 2020 r. będzie ono wynosiło (przez dwa lata) 4299 zł, co obecnie oznacza 165 proc. płacy minimalnej i 4633 zł, czyli 178 proc. obecnej płacy minimalnej (od trzeciego roku).

Prezes NRL odniósł się też do wynagrodzenia stażystów. Przypomniał, że w 2008 r. stażysta zarabiał 1800 zł, co stanowiło 160 proc. ówczesnej płacy minimalnej na poziomie 1 126 zł.

- Porównując płacę minimalną w 2008 do 2020 roku, płaca stażysty powinna obecnie wynosić ok. 4,1 tys. zł. Tymczasem aktualna płaca stażysty została w porównaniu do 2008 r. realnie obniżona i jest bliska poziomowi najniższego wynagrodzenia"- zauważył.

Jego zdaniem, to płaca nieadekwatna do wykształcenia, kwalifikacji i odpowiedzialności, jaką ponosi lekarz. Ostrzegł, że taka obniżka może doprowadzić do spadku liczby lekarzy.

- Taka obniżka może uszczuplić nasze kadry, których i tak mamy najmniej w Europie w przeliczeniu na 1 tys. mieszkańców. Apelujemy, aby płace lekarzy były jasno i czytelnie uregulowane i aby płaca lekarzy rezydentów wynosiła dwie średnie krajowe, a praca specjalisty trzy średnie krajowe - dodał.

Zwrócono też uwagę, że obecne zapisy dotyczące lekarzy specjalistów obowiązują do końca roku i nie ma informacji czy będą prolongowane na kolejny rok. Dodano, że obecnie specjaliści zarabiają 6750 zł brutto, pod warunkiem podpisania tzw. lojalki, w której zobowiązują się do pracy w jednym szpitalu.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum