×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

NRL: dyżury w szpitalach powinni pełnić lekarze o odpowiednich kwalifikacjach

Autor: PAP/Rynek Zdrowia11 listopada 2017 11:02

Pełnienie dyżurów w szpitalach przez lekarzy, ktorzy nie mają odpowiedniej wiedzy i kompetencji, nie może być stałym elementem organizacji pracy szpitala - podkreśliła NRL. Dodała, że lekarz rezydent może pełnić w szpitalu roli taniej siły roboczej.

NRL: dyżury w szpitalach powinni pełnić lekarze o odpowiednich kwalifikacjach
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W przyjętym w piątek (10 listopada) stanowisku Naczelna Rada Lekarska wskazuje, że samodzielnym lekarzem dyżurnym w oddziale szpitalnym może być jedynie ten lekarz, który posiada niezbędną wiedzę specjalistyczną związaną ze specyfiką danego oddziału. Osobom organizującym pracę oddziałów NRL przypomina, że pełnienie dyżurów przez lekarzy, którzy nie mają odpowiedniej wiedzy i kompetencji, nie może być stałym elementem organizacji pracy szpitala, ponieważ może stwarzać zagrożenie dla bezpieczeństwa pacjentów.

"Wyznaczenie, w drodze polecenia służbowego, lekarzy nieposiadających wiedzy, kwalifikacji i doświadczenia niezbędnych do pracy w danym oddziale, do pełnienia tam dyżurów, jest nie do pogodzenia z postanowieniami Kodeksu Etyki Lekarskiej, który w art. 10 ust. 1 stanowi, że lekarz nie powinien wykraczać poza swoje umiejętności zawodowe przy wykonywaniu czynności diagnostycznych, zapobiegawczych, leczniczych i orzeczniczych" - podkreśla NRL.

NRL zwróciła też uwagę, że znaczna część oddziałów szpitalnych opiera się na pracy lekarzy rezydentów i to dzięki temu mają one podpisywane umowy z NFZ. Jednocześnie samorząd lekarski podkreśla, że lekarz w trakcie specjalizacji powinien przede wszystkim doskonalić swe umiejętności, poszerzać wiedzę i zdobywać doświadczenie pod kierunkiem kierownika specjalizacji.

"Celem szkolenia specjalizacyjnego, jest wykształcenie lekarza specjalisty; proces kształcenia lekarza w trakcie specjalizacji i rola tego lekarza w szpitalu nie mogą być sprowadzane do roli taniej siły roboczej pozwalającej pozyskać finansowanie działalności oddziału szpitalnego" - czytamy w stanowisku NRL.

Rada podjęła też m.in. stanowisko do projektu nowelizacji ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty przygotowanego przez Nowoczesną. Przewiduje on podniesienie wysokości wynagrodzenia zasadniczego lekarzy rezydentów z 70 proc. na 120 proc. przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw (jest to ustawowy minimalny poziom wynagrodzeń rezydentów - dokładną ich wysokość określa rozporządzenie ministra zdrowia).

Samorząd lekarski ocenił, że propozycja Nowoczesnej "jest wprawdzie krokiem w dobrym kierunku, nie realizuje jednak w pełni oczekiwań środowiska lekarskiego". Zdaniem NRL minimalne wynagrodzenie zasadnicze lekarzy rezydentów powinno być ustalone na poziomie dwukrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw.

NRL dodała, że "podobna regulacja prawna powinna dotyczyć też lekarzy specjalistów, ponieważ nie można dopuścić do sytuacji, w której lekarz po zdaniu egzaminu specjalizacyjnego będzie miał mniejsze wynagrodzenie niż lekarz rezydent w trakcie specjalizacji".

31 października (z mocą obowiązującą od 1 lipca 2017 r.) weszło w życie rozporządzenie ministra zdrowia, które reguluje wysokość miesięcznego wynagrodzenia rezydentów. Lekarze, którzy są obecnie w trakcie specjalizacji, otrzymają wynagrodzenia od 3570 zł brutto (400 zł podwyżki) do 4391 zł (501 zł podwyżki).

Lekarze, którzy dopiero rozpoczną rezydenturę, przez pierwsze dwa lata otrzymają 3570 zł, a później - 4097 zł. Natomiast ci, którzy zdecydują się na specjalizację w dziedzinach priorytetowych (20 dziedzin) przez pierwsze dwa lata otrzymają 4770 zł, a następnie (od 2019 r.) - 5297 zł.

W sierpniu weszła w życie ustawa regulującą sposób ustalania najniższego wynagrodzenia pracowników medycznych. Przewiduje ona m.in., że najpóźniej do końca 2019 r. lekarze z tytułem specjalisty lub specjalizacją drugiego stopnia będą zarabiać nie mniej niż 4 953 zł, lekarze z pierwszym stopniem specjalizacji - 4 563 zł, bez specjalizacji - 4 095 zł, a stażyści - 2 847 zł.

Ustawa przewiduje też dalsze wzrosty wynagrodzeń. Docelowo w 2021 r. wynagrodzenia minimalne lekarzy z tytułem specjalisty mają wynosić 6 351 zł, lekarzy z pierwszym stopniem specjalizacji - 5 851 zł, bez specjalizacji - 5 251 zł, a stażystów - 3 651 zł.

Czytaj: www.nil.org.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze