NRL domaga się wycofania "szkodliwych zapisów" z nowelizacji ustawy o zawodzie lekarza

Autor: oprac. MP • Źródło: NIL/Rynek Zdrowia21 listopada 2022 13:05

- Przerzucanie finansowania części świadczeń zdrowotnych i leków z budżetu państwa na NFZ, nie gwarantując adekwatnego zwiększenia budżetu Funduszu, jest działaniem narażającym zdrowie i życie pacjentów, prowadzącym publiczną ochronę zdrowia w kierunku dalszej zapaści - komentuje Naczelna Rada Lekarska, oczekując wycofania procedowanej nowelizacji ustawy o zawodzie lekarza.

NRL domaga się wycofania "szkodliwych zapisów" z nowelizacji ustawy o zawodzie lekarza
Naczelna Izba Lekarska krytycznie ocenia zmiany w ustawie o zawodzie lekarza Fot. AdobeStock
  • Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej podjęło stanowisko w sprawie projektu ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz niektórych innych ustaw
  • Nowelizacja przyjęta przez Sejm i kierowana do Senatu zakłada przerzucenie z budżetu państwa na NFZ kosztów m.in. świadczeń wysokospecjalistycznych, ratownictwa medycznego czy darmowych leków dla osób w wieku 75+ oraz dla kobiet w ciąży
  • Zdaniem samorządu lekarzy plan Ministerstwa Zdrowia, niegwarantujący przy tym odpowiedniego zwiększenia budżetu NFZ, jest "manewrem narażającym zdrowie i życie pacjentów oraz pchającym publiczną ochronę zdrowia w kierunku dalszej zapaści"
  • - Owszem, dla lekarzy zwolnienie z ustnej części PES w przypadku uzyskania co najmniej 75 proc. punktów z części pisemnej to dobry, postulowany przez nas kierunek. Jednak jest to jedynie mały pozytywny akcent na tle szkodliwych uchwalonych zmian - ocenia Łukasz Jankowski

NRL sprzeciwia się nowelizacji ustawy o zawodzie lekarza

- Projekt od samego początku budzi mnóstwo zastrzeżeń i obaw. Można wnioskować, że zdrowiem Polaków żongluje się w celu gaszenia pożarów gospodarczych kraju. Nie tak to powinno wyglądać. Wokół systemu ochrony zdrowia powinno budować się zaufanie, a kolejnymi ruchami rządzących jest ono jeszcze bardziej nadwyrężane - podkreśla prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Łukasz Jankowski.

W ocenie Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej przerzucanie finansowania części świadczeń zdrowotnych i leków z budżetu państwa na Narodowy Fundusz Zdrowia, nie gwarantując adekwatnego zwiększenia budżetu NFZ, jest działaniem narażającym zdrowie i życie pacjentów, prowadzącym publiczną ochronę zdrowia w kierunku dalszej zapaści.

NRL wskazuje, że wobec bardzo licznych nowych zapisów w dokumencie, zmieniających finansowanie świadczeń zdrowotnych oraz faktu problemów gospodarczych w naszym kraju, istnieje uzasadnione zagrożenie, że środki, które powinny być przeznaczone na najwyższą wartość, jaką jest zdrowie obywateli i na spłacanie ogromnego długu zdrowotnego zaciągniętego podczas pandemii, będą wykorzystywane w zupełnie innych sferach.

Podkreśla, że "oburzający jest również tryb pracy nad projektem ustawy, co trzeba podkreślić, bardzo ważnej z punktu widzenia zdrowia Polaków, który rząd skierował do Sejmu bez uprzednich konsultacji społecznych".

- Tymczasem ocena skutków regulacji wskazuje na umniejszenie wydatków z budżetu państwa na zdrowie przekraczające 7 miliardów złotych i zmniejszenia środków NFZ o blisko 6 miliardów złotych - czytamy w stanowisku.

"Oczekujemy wycofania szkodliwych zapisów oraz przeprowadzenia realnego dialogu"

Samorząd lekarski zwraca uwagę, że sam tytuł ustawy w żaden sposób nie wskazuje, iż jej celem jest zmiana sposobu finansowania świadczeń zdrowotnych.

- Można to odebrać jako brak szacunku zarówno dla pacjentów, jak i lekarzy, nawet jeśli część rozwiązań zaproponowanych w ustawie można uznać za zbieżną z oczekiwaniami kształcących się lekarzy - pisze NRL, nawiązując do zmian postulowanych przez samorząd lekarski dotyczący zwolnienia z ustnej części Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego osób, które uzyskały minimum 75 proc. punktów z części pisemnej.

- Owszem, dla lekarzy zwolnienie z ustnej części PES w przypadku uzyskania co najmniej 75 proc. punktów z części pisemnej to dobry, postulowany przez nas kierunek. Jednak jest to jedynie mały pozytywny akcent na tle szkodliwych uchwalonych zmian - ocenia Łukasz Jankowski.

NRL podkreśla, iż oczekuje w dalszym trybie legislacyjnym "wycofania szkodliwych zapisów oraz przeprowadzenia realnego dialogu ze środowiskiem lekarskim, w celu poprawy systemu ochrony zdrowia w Polsce".

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum