NRL alarmuje: ta zmiana to zagrożenie dla funkcjonowania onkologii i hematologii dziecięcej

Autor: oprac. IB • Źródło: NIL, Rynek Zdrowia12 lipca 2021 10:30

Zmiana współczynnika z 1,2 do 1,18 może zagrozić funkcjonowaniu oddziałów onkologii i hematologii dziecięcej - ostrzega Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej.

NRL alarmuje: ta zmiana to zagrożenie dla funkcjonowania onkologii i hematologii dziecięcej
Takie zmiany mogą zagrozić funkcjonowaniu oddziałów onkologii i hematologii dziecięcej - ocenia PNRL Fot. Shutterstock
  • Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej ma zastrzeżenia do projektu zarządzenia Prezesa NFZ zmieniającego zarządzenie w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie szpitalne w zakresie chemioterapia
  • Obniżenie współczynnika z poziomu 1,2 do poziomu 1,18, będzie, w przypadku finansowania chemioterapii, skutkowało obniżeniem wydatków na leczenie onkologiczne i zagrozi funkcjonowaniu onkologii i hematologii dziecięcej - uważa PNRL
  • Podobny skutek może wywołać w przypadku hospitalizacji hematoonkologiczej u dzieci/zakwaterowanie (świadczenie o kodzie 5.08.05.0000174) przewidywane obniżenie wartości punktowej z 891,24 pkt na 891 pkt. - ocenia

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej zgłosiło uwagi do projektu zarządzenia Prezesa NFZ zmieniającego zarządzenie w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie szpitalne w zakresie chemioterapia, o którym powiadomił prezes Narodowego Funduszu Zdrowia w piśmie z dnia 30 czerwca 2021 r.

Ta zmiana w finansowaniu chemioterapii oznacza obniżenie wydatków na leczenie onkologiczne

Po zapoznaniu się z tym projektem Prezydium NRL wskazuje, że zastrzeżenia budzi planowana zmiana § 12a ust. 1 zarządzenia, w której przewiduje się obniżenie współczynnika z poziomu 1,2 do poziomu 1,18. W ocenie PNRL, w przypadku finansowania chemioterapii taka zmiana współczynnika będzie skutkowała obniżeniem wydatków na leczenie onkologiczne.

Obniżenie współczynnika z 1,2 do poziomu 1,18 może zagrozić funkcjonowaniu oddziałów onkologii i hematologii dziecięcej, dlatego Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej wnioskuje o pozostawienie współczynnika na dotychczasowym poziomie.

Co z wartością punktową zakwaterowania w hematoonkologii dziecięcej?

Ponadto w załączniku 1e do projektu zarządzenia dla hospitalizacji hematoonkologiczej u dzieci/zakwaterowanie (świadczenie o kodzie 5.08.05.0000174) przewiduje się obniżenie wartości punktowej z 891,24 pkt na 891 pkt.

PNRL ponownie zauważa, że zmiana finansowania będzie skutkowała obniżeniem wydatków na leczenie onkologiczne, co może zagrozić funkcjonowaniu oddziałów onkologii i hematologii dziecięcej, stąd Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej wnioskuje o pozostawienie wartości punktowej świadczenia na dotychczasowym poziomie lub o jej podwyższenie.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum