×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

NOL: nocne rozmowy z pacjentami będą nagrywane

Autor: RR/Rynek Zdrowia09 grudnia 2013 12:12Aktualizacja: 09 grudnia 2013 13:02

Od 1 stycznia 2014 r. telefoniczne rozmowy pacjentów z placówkami nocnej i świątecznej opieki lekarskiej (NOL) będą rejestrowane, tak jak w pogotowiu ratunkowym. Nagrania mają być przechowywane co najmniej przez rok.

NOL: nocne rozmowy z pacjentami będą nagrywane
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Obowiązek nagrywania rozmów wynika z rozporządzenia ministra zdrowia z 24 września 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej i zarządzenia prezesa NFZ. Bezpośrednim powodem wydania rozporządzenia był incydent związany ze śmiercią 2,5-letniej Dominiki ze Skierniewic. Dziewczynka zmarła w szpitalu. Wcześniej jednak przyjazdu do dziecka odmówił rodzicom lekarz nocnej i świątecznej pomocy.

- To kolejne narzędzie, które zabezpiecza pacjenta przed tym, że nie zostanie mu udzielona pomoc. Z drugiej strony jest to też narzędzie kontroli świadczeniodawców - powiedział nam Tomasz Zieliński, wiceprezes Lubelskiego Związku Lekarzy Rodzinnych - Pracodawców.

Jego organizacja opiniowała projekty przepisów ws. nocnej i świątecznej opieki lekarskiej, które przewidują obowiązek rejestrowania rozmów telefonicznych z pacjentami. - Nie zgłosiliśmy uwag - stwierdził Zieliński i dodał, że zakup rejestratorów nie jest kosztownym wydatkiem.

Na marginesie zwrócił uwagę, że coraz większe wymogi stawiane przychodniom świadczącym nocną opiekę lekarską doprowadziły do tego, że jest ich coraz mniej. - Chodzi głównie o wymogi związane z ilością zespołów lekarskich i koniecznością zapewnienia w nocy dostępu do rentgena i laboratorium. A przecież w nocy nie robi się pełnej diagnostyki, nie trafiają się skomplikowane przypadki. Jeśli już, to tacy pacjenci odsyłani są do szpitali - zauważył Zieliński.

Jego zdaniem NFZ podwyższając wymogi doprowadził do tego, że nocna opieka świadczona jest przeważnie w szpitalach, przy izbach przyjęć.

Według zarządzenia prezesa Funduszu ws. nocnej i świątecznej opieki lekarskiej (dotyczy ono umów na 2014 r. i lata następne), przy decyzji o kontraktowaniu wysoko premiowana ma być obecność pediatry w składzie lekarskim nocnej i świątecznej opieki. Chodzi przede wszystkim o zapewnienie obecności pediatry w godz. 18-22, ponieważ z dotychczasowej praktyki wynika, że to głównie w tych godzinach zgłaszają się rodzice z chorymi dziećmi.

Ponadto w ramach NOL premiowane będą przychodnie, które zapewnią dostęp do badań, w tym badań RTG, w godz. 18-22 na miejscu w dni powszednie, a w pozostałe dni zapewnią gotowość personelu w godz. 22-8.

NFZ wymaga ponadto, by w rejonach, gdzie dyżurują trzy (lub więcej) zespoły lekarskie, od północy mogłyby dyżurować dwa zespoły. Wynika to z analizy dotychczasowej pracy NOL.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze