NIPiP apeluje o godziwe płace minimalne w służbie zdrowia

Autor: NRPiP/Rynek Zdrowia • • 12 września 2017 14:30

Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych chce nowelizacji ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne. W opinii samorządu przyjęta regulacja nie zapewnia godziwego wynagrodzenia wszystkim pielęgniarkom i położnym.

NIPiP apeluje o godziwe płace minimalne w służbie zdrowia
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W sierpniu 2017 roku weszła w życie ustawa z 8 czerwca 2017 r. o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne zatrudnionych w podmiotach leczniczych. Ustawa została przyjęta pomimo uwag zgłaszanych przez Naczelną Radę Pielęgniarek i Położnych. Przyjęty projekt w opinii NRPiP zakłada krzywdzące stawki wynagradzania pielęgniarek i położnych oraz w zbyt małym stopniu różnicuje osoby podnoszące kwalifikacje zawodowe.

Jak informuje nas NRPiP, samorząd opiniował ustawę i odrzuciła ją w całości. Jednak NRPiP wniosła swoje uwagi na posiedzeniu Senackiej Komisji Zdrowia, na którym postulowała zmianę wskaźników dot. usytuowania pielęgniarki i położnej z tytułem magistra w poszczególnych grupach zawodowych zgodnie ze stanowiskiem, że podnoszenie kwalifikacji powinno być właściwie wynagradzane. 

- Ustawa o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne zatrudnionych w podmiotach leczniczych pozostaje w zainteresowaniu Naczelnej Rady od momentu skierowania do konsultacji publicznych.  Interweniowaliśmy m.in. podczas bezpośredniego spotkania z prezydentem Andrzejem Dudą. Mimo że ustawa została przyjęta w brzmieniu niekorzystnym dla naszego środowiska, nie spoczniemy w działaniach mających na celu poprawę sytuacji zawodu - zapowiada Zofia Małas, prezes Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze