NIL: zerowy VAT zamiast kas fiskalnych?

Autor: Rzeczpospolita, DK/Rynek Zdrowia • • 24 maja 2010 14:10

Wprowadzając kasy fiskalne dla lekarzy zapomina się o tym, że dużo ważniejszym działaniem byłoby wprowadzenie VAT ze stawką zerową na wszystkie usługi medyczne

– Takie rozwiązanie spowodowałoby, że lekarze prowadzący działalność gospodarczą mogliby odliczać VAT z faktur, które dostają np. od dostawców sprzętu medycznego. Teraz takiej możliwości nie mają – mówi prezes NIL w rozmowie z Dziennkiem Gazetą Prawną.

– Kasy będą musieli mieć ci świadczeniodawcy, którzy prowadzą indywidualną działalność gospodarczą i nie mają podpisanych kontraktów z NFZ. Poza tym, obowiązek posiadania kas będzie dotyczył tych świadczeniodawców, których obrót roczny wyniesienie ponad 40 tys. zł. Stawia to w nieco trudniejszej sytuacji te podmioty, które mają wysokie koszty działalności i świadczenia usług. Wprowadzenie kas spowoduje ich podwyższenie – opisuje Maciej Hamankiewicz.

Jednak nie wszyscy lekarze protestują ostro przeciw wprowadzeniu kas fiskalnych. Federacja Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia „Porozumienie Zielonogórskie” reprezentująca podstawową opiekę zdrowotną oraz ambulatoryjną opiekę zdrowotną pozytywnie ocenia wprowadzenie kas fiskalnych do gabinetów lekarskich za tzw. usługi medyczne.

Federacja zgadza się jednak z prezesem NIL, że wprowadzenie kas fiskalnych dla lekarzy powinno być jednak poprzedzone wprowadzeniem odpowiedniej stawki VAT (np. 0 proc.) za usługi medyczne oraz wprowadzeniem ulg podatkowych dla obywateli za ponoszone koszty leczenia.

Obecnie usługi medyczne są ostatnim ogniwem w systemie podatkowym (zwolnienie z podatku VAT) z czym wiąże się brak możliwości zwrotu należnych kwot dla przedsiębiorców wynikających z różnicy podatku VAT. Są takie środki finansowe, które mogą przyczynić się w znacznym stopniu do poprawy finansowej przedsiębiorstw medycznych.

„Wprowadzenie pełnej ewidencji finansowej przyczyni się do prawidłowej oceny środków finansowych przeznaczonych na świadczenia zdrowotne w Polsce” – podsumowuje Federacja PZ.

Więcej: Dziennik Gazeta Prawna

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum