NIL ws. dodatku do wynagrodzenia dla personelu medycznego walczącego z koronawirusem

Autor: NIL/Rynek Zdrowia • • 09 kwietnia 2020 12:23

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej zwraca się z apelem o wystąpienie z inicjatywą legislacyjną dotycząca wprowadzenia dodatku do wynagrodzenia dla pracowników ochrony zdrowia, którzy uczestniczą w udzielaniu świadczeń opieki zdrowotnej osobom chorym na COVID-19 lub z podejrzeniem zakażenia wirusem SARS-CoV-2.

Personel medyczny walczący z koronawirusem oczekuje wymiernych decyzji fnanansowych; FOT. Shutterstock

- Doświadczenia państw, które zostały dotknięte epidemią silniej niż Polska, wskazują jednoznacznie, że lekarze oraz pozostali pracownicy medyczni są w znacznie większym stopniu narażeni na ryzyko zakażenia i zachorowania. Dodatkowo pracę przez nich wykonywaną cechuje brak odpowiedniego wyposażenia w środki ochrony osobistej oraz niewystarczający dostęp do testów na obecność wirusa SARS-CoV-2. Trzeba pamiętać przy tym, że wykonując swój zawód w czasie epidemii, lekarze narażają nie tylko siebie, ale także życie i zdrowie swojej rodziny - czytamy w komunikacie NIL.

W opinii samorządu lekarskiego okoliczności te uzasadniają przyznanie dodatku do wynagrodzenia dla personelu medycznego za wykonywanie pracy w takich warunkach. Na wypłatę tego dodatku przez placówki medyczne powinny być zagwarantowane tym placówkom dodatkowe środki finansowe.

Izba dostrzega, że praca personelu medycznego spotyka się w ostatnich tygodniach z uznaniem i  wdzięcznością społeczeństwa. Prezydium NRL oczekuje także ze strony władz publicznych wymiernych działań wspierających personel medyczny. 

Więcej: nil.org.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum