NIL o cięciach w budżecie na ochronę zdrowia. "Wpłyną dramatycznie na warunki wykonywania zawodu lekarza"

Autor: oprac. JKB • Źródło: NIL, Rynek Zdrowia16 grudnia 2022 06:45

15 grudnia w Naczelnej Izbie Lekarskiej odbyło się spotkanie robocze samorządu lekarskiego dotyczące ograniczeń finansowych na ochronę zdrowia w 2023 roku.

NIL o cięciach w budżecie na ochronę zdrowia. "Wpłyną dramatycznie na warunki wykonywania zawodu lekarza"
15 grudnia odbyło się spotkanie przedstawicieli samorządu lekarskiego. Fot. NIL
 • Naczelna Izba Lekarska poinformowała o spotkaniu, które miało miejsce 15 grudnia w związku z planowanym cięciem budżetu na ochronę zdrowia w 2023 roku
 • Jak zaznaczyli przedstawiciele samorządu lekarskiego, wspomniane ograniczenia finansowania "wpłyną dramatycznie na bezpieczeństwo pracy i warunki wykonywania zawodu lekarza i lekarza dentysty"
 • -  To wszystko bez wątpienia przełoży się na zmniejszenie zaufania do zawodu lekarza i lekarza dentysty, a także pogorszenie wizerunku tej grupy zawodowej – zaznacza NIL
 • - Konieczne jest skuteczne informowanie pacjentów, że za niedogodności w systemie odpowiedzialni są decydenci, lekarze odpowiadają za jakość wyłącznie samego procesu leczenia. Za organizację pracy odpowiadają ci, którzy o niej decydują – wyjaśnia

NIL o spotkaniu ws. budżetu

15 grudnia odbyło się spotkanie robocze samorządu lekarskiego w Naczelnej Izbie Lekarskiej. Podczas zebrania omówiono konsekwencje ograniczenia finansowania o 13 mld złotych ochrony zdrowia w 2023 roku, do którego – jak wskazują lekarze – chcą doprowadzić politycy.

Jak wskazuje NIL, cięcia budżetu wpłyną negatywnie na bezpieczeństwo pracy oraz warunki wykonywania zawodu lekarza i lekarza dentysty, co w konsekwencji zagrożą bezpieczeństwu pacjentów, którzy zostaną pozbawieni opieki medycznej adekwatnej do potrzeb.

To wszystko bez wątpienia przełoży się na zmniejszenie zaufania do zawodu lekarza i lekarza dentysty, a także pogorszenie wizerunku tej grupy zawodowej, gdyż chorzy w braku dobrej woli tej grupy zawodowej będą upatrywać niedogodności w dostępie do leczenia i niewydolności systemu – wskazuje NIL.

Dalsze kroki samorządu lekarskiego

Na spotkaniu byli obecni:

 • prezes NRL – Łukasz Janowski,
 • prezes OIL w Szczecinie – Michał Bulsa,
 • prezes OIL w Warszawie – Piotr Pawliszak,
 • kierownik pionu NIL: COBIK – Artur Drobniak,
 • kierownik działu Komunikacji – Maria Kłosińska.

Ustalili oni charakter działań, aby mogli skutecznie rozliczać polityków i decydentów oraz wpływać na opinię publiczną. Rozmawiali także o tym, m.in. w jak zintensyfikować działania samorządu przy użyciu innowacyjnych narzędzi.

Konieczne jest skuteczne informowanie pacjentów, że za niedogodności w systemie odpowiedzialni są decydenci, lekarze odpowiadają za jakość wyłącznie samego procesu leczenia. Za organizację pracy odpowiadają ci, którzy o niej decydują. Należy jak najszybciej odkłamać bezpodstawnie przypisany lekarzom obraz odpowiedzialnych za niewydolny system ochrony zdrowia. To wymaga zdecydowanych, wspólnych działań, zarówno na poziomie NIL, jak i okręgowych izb lekarskich – podsumowuje NIL.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNER SERWISU
  partner serwisu

  Najnowsze