NIL o IV Kongresie Wyzwań Zdrowotnych

Autor: nil.org.pl/Rynek Zdrowia • • 11 marca 2019 17:16

Naczelna Izba Lekarska była jednym z Partnerów Instytucjonalnych IV Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Health Challenges Congress - HCC) - przypomina NIL na stronie internetowej w poniedziałek (11 marca) w relacji z wydarzenia.

NIL o IV Kongresie Wyzwań Zdrowotnych
IV Kongres Wyzwań Zdrowotnych w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. FOT. PTWP

W Kongresie uczestniczył wiceprezes NRL Jacek Kozakiewicz, który podkreślił kwestię starzejącego się społeczeństwa, w tym środowiska lekarskiego. Mówił, że 51% polskich lekarzy posiadających prawo wykonywania zawodu ma ponad 50 lat i konieczne jest odciążenie tej grupy zawodowej od obowiązków nie związanych bezpośrednio z leczeniem pacjenta. Tym bardziej, że dramatycznie odczuwany jest deficyt lekarzy.

Wiceprezes NRL wziął również udział w panelu dot. środków finansowych przeznaczonych na opiekę zdrowotną, podczas którego zastanawiano się czy inwestycje przełożyły się na jakość leczenia i poprawę stanu zdrowia pacjentów. Dodatkowo, wiceprezes NRL moderował sesję z udziałem publiczności o medycynie, etyce i prawie, dzieląc się swoimi spostrzeżeniami na temat współczesnych wyzwań w edukacji zdrowotnej Polaków.

W debacie wypowiadał się zastępca Naczelnego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej Zbigniew Kuzyszyn. Poruszył temat dylematów lekarzy, wynikających z praw i decyzji pacjentów, które nie zawsze idą w parze z przysięgą Hipokratesa.

Kwestia finansowania i kadr była poruszona podczas debaty o sytuacji polskich szpitali, gdzie członek Prezydium NRL Jerzy Friediger, dyrektor Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Żeromskiego w Krakowie, wraz z uczestnikami omawiali realia lecznictwa stacjonarnego.

Prelegentem kongresu był również wiceprezes NRL Andrzej Cisło, który wziął udział w dyskusji o elektronicznej dokumentacji medycznej, gdzie omówiono aktualny stan procesu cyfryzacji placówek i dokumentacji.

Czytaj: nil.org.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum