NIL: izby lekarskie nie dysponują jachtami o znacznej wartości

Autor: nil.org.pl/Rynek Zdrowia • • 02 czerwca 2016 13:09

Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Maciej Hamankiewicz wystosował do ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła pismo ws. "wysokich opłat członkowskich pobieranych od lekarzy na rzecz Naczelnej Izby Lekarskiej". Pismo związane jest z interpelacją poselską.

Naczelna Izba Lekarska nie jest i nigdy nie była właścicielem jachtu - wyjaśnił Maciej Hamankiewicz Fot. Archiwum

"Naczelna Izba Lekarska nie pobiera składek od swoich członków. Składki pobierane są przez okręgowe izby lekarskie, a z sumy wszystkich pobieranych przez izby okręgowe składek 15 proc. odprowadzane jest na działalność Naczelnej Izby Lekarskiej. Wpływy do Naczelnej Izby Lekarskiej stanowią te środki oraz środki ze zwrotu kosztów od Ministra Zdrowia za czynności przejęte od administracji państwowej" - pisze w piśmie prezes Hamankiewicz.

"Naczelna Izba Lekarska nie jest i nigdy nie była właścicielem jachtu. Na zapytanie wysłane do okręgowych izb lekarskich 25 maja odpowiedziała większość okręgowych izb lekarskich (21 z 24 izb). Z nadesłanych informacji wynika, że 20 izb nie posiada jachtów. Natomiast Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie kupiła łódkę w roku 2003 za kwotę 7 tys. zł, z przeznaczeniem dla Lekarskiego Klubu Żeglarskiego Bocianie Gniazdo, działającego w ramach Komisji Kultury, Sportu i Turystyki Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie" - wyjaśnia prezes.

"Łódka była wykorzystywana dla celów szkoleniowych i rekreacyjnych rodzin lekarskich. Obecnie łódka jest całkowicie zamortyzowana, a jej wartość księgowa wynosi 0  zł. Stan techniczny łódki wskazuje na konieczność jej generalnego remontu albo kasację" - dodaje.

NIL, jak informuje prezes, nie otrzymała dotacji w kwocie 16 milionów złotych. Ma otrzymać kwotę 1,2 mln zł tytułem zwrotu kosztów poniesionych na zadania realizowane w imieniu państwa w okresie dziesięciu lat (2005-2015).

Więcej: www.nil.org.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum