NIL do MZ ws. terminu przedawnienia wzajemnych roszczeń wynikających z umów z NFZ

Autor: NIL/Rynek Zdrowia • • 19 września 2013 16:49

Prezes NRL zwrócił się do ministra zdrowia z wnioskiem o podjęcie inicjatywy ustawodawczej zmierzającej do jednoznacznego określenia terminu przedawnienia wzajemnych roszczeń wynikających z umów zawartych przez świadczeniodawców z NFZ.

NIL do MZ ws. terminu przedawnienia wzajemnych roszczeń wynikających z umów z NFZ
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Maciej Hamankiewicz podkreślił we wniosku, że samorząd lekarski stanowczo sprzeciwia się sytuacji, w której przepisy regulujące zasady zawierania i realizacji umów o świadczenia zdrowotne nie określają w sposób jednoznaczny terminu, w którym NFZ może domagać się od świadczeniodawców zwrotu wypłaconych świadczeń.

Jako nie do zaakceptowania określił ponadto sytuację, w której świadczeniodawcy przez wiele lat pozostają w niepewności co do wygaśnięcia ewentualnych roszczeń Funduszu.

''Naczelna Izba Lekarska otrzymuje informacje, że Narodowy Fundusz Zdrowia prowadzi weryfikację sprawozdawczości prowadzonej przez świadczeniodawców, która może skutkować korektą rozliczeń umów o udzielenie świadczeń opieki zdrowotnej za okres przekraczający trzy lata. Świadczeniodawcy, którzy zawarli z Funduszem kontrakt na udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej wskazują, że takie działanie jest krzywdzące i niezgodne z przepisami dotyczącymi przedawnienia roszczeń'' - napisał prezes Hamankiewicz.

Więcej: www.nil.org.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum