NIL: Trybunał Konstytucyjny nie zajmie się paragonami fiskalnymi

Autor: nil.org.pl/Rynek Zdrowia • • 20 marca 2015 11:07

Trybunał Konstytucyjny odmówił zbadania zgodności z Konstytucją przepisów dotyczących paragonów fiskalnych - informuje Naczelna Izba Lekarska.

NIL: Trybunał Konstytucyjny nie zajmie się paragonami fiskalnymi

Naczelna Rada Lekarska w marcu 2014 r. złożyła w TK wniosek o zbadanie zgodności:
1) § 8 ust. 1 pkt. 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 14 marca 2013 r. w sprawie kas rejestrujących w zakresie, w jakim zobowiązuje lekarzy i lekarzy dentystów do ujawniania w treści paragonu fiskalnego danych objętych tajemnicą lekarską, ,, z art. 47, art. 49, art. 51 ust. 2 w związku z art. 31 ust. 3 Konstytucji RP,
2) § 8 ust. 1 pkt. 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 14 marca 2013 r. w sprawie kas rejestrujących w zakresie, w jakim zobowiązuje lekarzy i lekarzy dentystów do ujawniania w treści paragonu fiskalnego danych objętych tajemnicą lekarską, z art. art. 40 ust. 2 pkt. 1 ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty.

Po rozpatrzeniu zażalenia Naczelnej Rady Lekarskiej Trybunał Konstytucyjny odmówił zbadania wniosku.

W uzasadnieniu swojego stanowiska Trybunał Konstytucyjny wskazał m.in., że kwestionowany przez Naczelną Radę Lekarską przepis rozporządzenia nakazujący, aby paragon wskazywał nazwę towaru czy usługi pozwalającą na jednoznaczną identyfikację, doczekał się na razie tylko jednej interpretacji ogólnej Ministerstwa Finansów, w dodatku - jak stwierdził Trybunał - interpretacja ta nie jest wiążąca dla sądów administracyjnych.

 TK wskazał ponadto, że oceniając konstytucyjność normy prawnej Trybunał uwzględnia jej interpretacje tylko wtedy, gdy jest ona ustalona w sposób stały, powszechny i jednolity, a takiego waloru nie ma interpretacja przepisu dokonana przez Ministra Finansów.

Trybunał oparł swoje rozstrzygnięcie na stwierdzeniu, że możliwość powiązania danych osoby pacjenta korzystającego ze świadczenia zdrowotnego z danymi wydrukowanymi na paragonie fiskalnym - przy wyborze przez pacjenta płatności kartą płatniczą oraz przy żądaniu przez pacjenta wskazania numeru NIP na paragonie - jest wyborem pacjenta i wymaga co najwyżej uprzedzenia go o konsekwencjach takiego wyboru.

Nie ma to natomiast, zdaniem Trybunału Konstytucyjnego, bezpośredniego związku z zaskarżonym przepisem rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących.

Więcej: www.nil.org.pl

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum