NIK zganił NFZ, Fundusz odpowiada, że nie miał innego wyjścia

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 21 kwietnia 2009 13:42

Narodowy Fundusz Zdrowia za mało wpływających doń pieniędzy wydaje na opłacanie świadczeń medycznych - informuje Najwyższa Izba Kontroli, która negatywnie oceniła wykonanie planu finansowego NFZ na 2007 r.

Jak podkreśla NIK w raporcie przekazanym we wtorek PAP, głównym powodem tej oceny była skala finansowych nieprawidłowości w działalności Funduszu, która w odniesieniu do kosztów ogółem wyniosła aż 11,52 proc.

Izba zwraca uwagę, że NFZ przekazał ponad 4,5 mln zł na podwyżki wynagrodzeń personelu medycznego niezgodnie z ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz wykorzystał środki na finansowanie ugód pozasądowych, zawartych bez podstawy prawnej, na kwotę ponad 251 tys. zł.

Według NIK, skutkiem przyjętych rozwiązań było m.in. przekazanie środków na podwyżki wynagrodzeń świadczeniodawcom, którzy nie zrealizowali zakontraktowanych świadczeń na rzecz ubezpieczonych.

Zdaniem rzeczniczki Funduszu Edyty Grabowskiej-Woźniak, NFZ podejmując działania wskazane przez Izbę wykonywał zobowiązania ustawowe.

- Do przekazywania środków na podwyżki dla pracowników służby zdrowia obligowała ustawa wprowadzona przez ministra zdrowia Zbigniewa Religę. Fundusz miał świadomość, że przekazując pieniądze postępuje niezgodnie z ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, ale nie miał wyjścia - i chociaż z niechęcią - musiał to czynić. NFZ nie jest od stanowienia prawa i decydowania o nim. Cieszymy się, że obowiązywanie tej ustawy już się zakończyło - powiedziała PAP Grabowska-Woźniak.

- Ugody są sposobem na uniknięcie długotrwałego i kosztownego postępowania sądowego. Pozwalają zaoszczędzić publiczne pieniądze, a także umożliwiają szpitalom szybszy zwrot środków za wykonane świadczenia zdrowotne - dodała rzeczniczka.

NIK podkreśla, że w 2007 r. NFZ zawarł umowy z 423 lekarzami podstawowej opieki zdrowotnej, którzy nie posiadali wymaganych kwalifikacji.

Ponadto w 2007 r. Fundusz nadal nie miał rzetelnej informacji o liczbie oczekujących i średnim czasie oczekiwania na udzielenie świadczeń opieki zdrowotnej.

W swym raporcie NIK zwraca także uwagę, że oddziały wojewódzkie NFZ przeznaczyły na rezerwę na zobowiązania wynikające z postępowań sądowych ponad 36 tys. zł, w sytuacji, gdy żaden z nich nie miał ustalonego planu w tej pozycji. Ponadto Fundusz przekazał prawie 9 tys. zł świadczeniodawcom podstawowej opieki zdrowotnej, których lekarze nie spełniali ustalonych wymagań.

NIK pozytywnie oceniła natomiast wyrównanie przez NFZ poziomu rocznej stawki przypadającej na każdego pacjenta zapisanego do przychodni podstawowej opieki zdrowotnej (czyli tzw. stawki kapitacyjnej).

Izba zaleciła Funduszowi m.in. stosowane bardziej skutecznych mechanizmów kontrolnych, zbudowanie sprawnego i skutecznego systemu monitorowania, zarówno potrzeb zdrowotnych, jak i ich realizacji, oraz określenie adekwatnych procedur dla procesów umożliwiających wykorzystanie wolnych środków na zakup świadczeń u innego świadczeniodawcy.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum