NIK zagląda w szpitalne kotły i kąty

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 24 kwietnia 2009 12:17

Najwyższa Izba Kontroli sprawdziła czystość i jakość żywienia pacjentów w 12 szpitalach publicznych w sześciu województwach. W raporcie pokontrolnym, który NIK skierowała do sejmu stwierdza, że pacjenci są źle odżywiani a czystość sal szpitalnych jest niezadowalająca.

Chociaż posiłki w kontrolowanych szpitalach miały odpowiednią wartość kaloryczną, nie zapewniały odpowiedniej wartości odżywczej. W diecie stwierdzono stosowanie wędlin niskiej jakości, niedobory produktów zbożowych i nabiału, nadużywanie soli, nikłe stosowanie warzyw i owoców".

Jak twierdzi Jacek Jezierski – prezes NIK, we wszystkich kontrolowanych szpitalach żywienie pacjentów miało podobne mankamenty, niezależnie od tego, czy przygotowywały je firmy zewnętrzne, czy pracownicy szpitali.

Kontrola wykazała też, że nie zapewniono bezpieczeństwa mikrobiologicznego posiłków. W czterech szpitalach badania inspekcji sanitarnej wykryły zarówno w posiłkach, jak i na rękach personelu kuchni szczepy bakterii, stanowiących zagrożenie dla zdrowia pacjentów. Także stan czystości w szpitalach był niezadowalający. Na pozytywną ocenę zasługuje jedynie jakość prania bielizny szpitalnej.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum