NIK pozytywnie ocenia przekształcenie gorzowskiego szpitala

Autor: NIK/Rynek Zdrowia • • 20 sierpnia 2015 18:22

Do tej pory żaden samorząd w Polsce nie przekształcił tak dużego szpitala, borykającego się z wielomilionowym długiem, jednym z największych w kraju - wskazuje Najwyższa Izba Kontroli w raporcie o restrukturyzacji Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wielkopolskim.

NIK pozytywnie ocenia przekształcenie gorzowskiego szpitala
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Na szpitalu ciążyło realne zagrożenie likwidacji, a tym samym ograniczenie dostępu do usług medycznych pacjentom z północnej części województwa - podkreśla NIK.

Jak przypomina Izba, Delegatura NIK w Zielonej Górze trzykrotnie w latach 2005-2012 kontrolowała Samodzielny Publiczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wlkp. w zakresie prowadzonych działań restrukturyzacyjnych, każdorazowo oceniając je negatywnie.

 28 czerwca 2012 r. po kontroli przeprowadzonej w SPSW, NIK sformułowała uwagę, że samodzielna spłata zobowiązań lecznicy w oparciu o uzyskiwane przychody z działalności podstawowej nie jest realna i w ocenie NIK wymagała będzie pomocy organu założycielskiego lub państwa.

W lutym 2013 r. samorząd województwa przyjął uchwałę w sprawie przekształcenia SPSW w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, a w dniu 29 sierpnia 2013 r. Zarząd Województwa dokonał przekształcenia szpitala w spółkę.

Działania samorządu województwa podjęte w 2013 r. w celu oddłużenia SPSW oraz przekształcenia go w spółkę kapitałową zapewniły nowo utworzonemu podmiotowi w pierwszym roku działalności stabilność finansową i odpowiednie warunki wykonywania działalności leczniczej.

Więcej: www.nik.gov.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze