×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

NIK o wykonaniu planu finansowego NFZ w 2012 r.

Autor: nik.gov.pl/Rynek Zdrowia05 grudnia 2013 09:29

Konieczne jest dopracowanie metod wyceniania usług medycznych w taki sposób, aby odzwierciedlały ich realne koszty - uważa Najwyższa Izba Kontroli. To jeden z wniosków kontrolerów Izby po analizie wykonania planu finansowego przez NFZ w 2012 roku.

NIK o wykonaniu planu finansowego NFZ w 2012 r.
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

NIK w opublikowanym w czwartek (5 grudnia) sprawozdaniu zauważa, że wycena mogłaby stać się narzędziem wyrównującym dysproporcje w udzielaniu świadczeń medycznych. Tymczasem wycena bywa oderwana od rzeczywistości, bo NFZ ustala poziom cen za niektóre świadczenia na podstawie kosztów z lat poprzednich oraz ogólnych danych epidemiologicznych i statystycznych.

W efekcie prawie 40 proc. analizowanych wycen świadczeń kardiologicznych było zaniżonych, a połowa przeszacowana. Takie sytuacje powodują z jednej strony brak zainteresowania środowiska medycznego zawieraniem kontraktów na niektóre usługi, z drugiej - niegospodarność przy wydawaniu środków publicznych.

Kontrolerzy zwrócili ponadto uwagę na konieczność ściślejszego związania planu finansowego NFZ ze strategicznymi działaniami służby zdrowia. ”Przygotowanie i wykonanie planu finansowego przez NFZ powinno chociażby prowadzić do skracania czasu oczekiwania przez pacjentów na usługi medyczne oraz do wyrównywania szans w dostępie do usług medycznych w poszczególnych województwach” - czytamy w raporcie NIK.

NFZ na leczenie pacjentów i refundację leków zaplanował ponad 62 mld zł, z czego w 2012 r. wydał prawie 60 mld. Nie wykorzystano 2,2 mld zł, z tego ponad 1,8 mld zł na refundację cen leków, w związku z wprowadzeniem nowych zasad refundacji.

Wprowadzone w 2011 r. nowe zasady w ustawie o refundacji leków zakładały rozszerzenie grup limitowych leków (przy zachowaniu zasady, że ceny leków są finansowane przez NFZ tylko do wysokości limitu, często odnoszącego się do najtańszego leku w grupie), uzależnienie ceny leków od wykonania dodatkowych badań (np. bakteriogramu dla antybiotyku)  oraz refundowanie leków tylko zgodnie z ich wskazaniami rejestracyjnymi.

NFZ w 2012 roku wydał na refundację leków prawie 7 mld zł, co stanowi 77,7 proc. zaplanowanej  kwoty.

Więcej: www. nik.gov.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze