×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

NIK negatywnie o przekształceniu szpitala w Olkuszu

Autor: nik.gov.pl/Rynek Zdrowia09 lutego 2012 10:51

Najwyższa Izba Kontroli negatywnie oceniła działania Starostwa Powiatowego w Olkuszu oraz Zespołu Opieki Zdrowotnej w tym mieście związane procesem przekształcenia ZOZ w Nowy Szpital w Olkuszu Sp. z o.o.

NIK negatywnie o przekształceniu szpitala w Olkuszu
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Krakowska Delegatura NIK od czerwca do października 2011 r. prowadziła kontrolę dotycząca prawidłowości przekształcania ZOZ w Olkuszu w NZOZ Nowy Szpital, a także sprawowania przez powiat nadzoru nad tą jednostką.

Na stronie internetowej NIK opublikowano 6 lutego br. wystąpienia pokontrolne skierowane do władz powiatu olkuskiego i kierownictwa ZOZ w Olkuszu.

”Najwyższa Izba Kontroli ocenia negatywnie działania podejmowane przez Zarząd Powiatu Olkuskiego związane z procesem przekształcenia Zespołu Opieki Zdrowotnej w Olkuszu w 2009 r. Pomimo iż w samym procesie przekształcenia nie stwierdzono naruszenia prawa, to jednak w ocenie NIK nie zachowano należytej staranności, co skutkowało niedostatecznym zabezpieczeniem interesów powiatu olkuskiego oraz przyjęciem niekorzystnych warunków rozporządzania jego mieniem” - czytamy w wystąpieniu NIK.

Jednakże stwierdzone nieprawidłowości (zarówno w procesie przekształcenia, jak i w zakresie nadzoru) nie wpłynęły negatywnie na stan zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej dla mieszkańców powiatu olkuskiego - zaznaczono w wystąpieniu.

Krytyczna ocena NIK dotyczy również działań dyrekcji Zespołu Opieki Zdrowotnej w Olkuszu związanych z procesem przekształcenia.

Kontrolerzy negatywnie odnieśli się m.in. do sprawy poniesionych kosztów zwolnień pracowników ZOZ oraz zakupu wyposażenia Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii. Wytknęli dopuszczenie do bezumownego i nieodpłatnego korzystania z tego wyposażenia przez Nowy Szpital w Olkuszu Sp. z o.o. Stwierdzili, że nie udokumentowano prawidłowo przekazania w dzierżawę wspomnianej spółce mienia powiatu i ZOZ.

Więcej: www.nik.gov.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum