NIK krytycznie ocenia fuzję trzech lubelskich szpitali

Autor: Kurier Lubelski/Rynek Zdrowia • • 29 maja 2015 09:00

Jak wynika z raportu pokontrolnego NIK, samorządowcy popełnili szereg błędów dotyczące połączenia trzech lubelskich szpitali. Restrukturyzacja placówek ani nie została poprzedzona odpowiednią analizą w zakresie jej skutków ekonomiczno-finansowych dla poszczególnych placówek, ani też nie sporządzono rzetelnego biznesplanu tego przedsięwzięcia.

NIK krytycznie ocenia fuzję trzech lubelskich szpitali

NIK przedstawiła w czwartek (28 maja) ustalenia kontroli dotyczącej przygotowania i nadzoru nad procedurą restrukturyzacji lubelskich szpitali w latach 2010-2014. Chodzi o Wojewódzki Szpital Specjalistyczny, Szpital im. Jana Bożego oraz o Szpital Kolejowy. To trzy placówki podległe marszałkowi województwa lubelskiego.

Kontrolerzy NIK nie mieli wątpliwości, że podczas przygotowania planu restrukturyzacji urzędnicy popełnili liczne błędy, m.in. w związku z brakiem wnikliwych analiz nowo otwarty oddział toksykologiczno-kardiologiczny w szpitalu wojewódzkim nie był właściwie wyposażony w sprzęt i aparaturę medyczną. W rezultacie władze samorządowe musiały znaleźć w budżecie Lubelszczyzny dodatkowych 1,8 mln złotych na zakup urządzeń.

Urzędnicy marszałka podejmując decyzję o likwidacji anestezjologii i intensywnej terapii w Szpitalu Jana Bożego, nie podjęli decyzji o utworzeniu jednocześnie oddziału anestezjologii.

Na tym nie koniec. - Uchwały Sejmiku Województwa Lubelskiego nie zostały opublikowane w Dzienniku Urzędowym Województwa Lubelskiego, co jest warunkiem koniecznym wejścia w życie zmian statutów szpitali będących przepisami prawa miejscowego.

Więcej: www.kurierlubelski.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum