NIK i RPO: uzdrowiska wykorzystują zamienniki naturalnych surowców leczniczych, problemem brak standardów

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 09 lipca 2019 20:05

Uzdrowiska stosują zamienniki naturalnych surowców leczniczych - wynika z kontroli NIK z 2018 roku. Na niezadowalającą jakość świadczeń składają skargi do RPO również pacjenci. NIK oraz RPO skierowały w tej sprawie wnioski do Ministra Zdrowia.

NIK i RPO: uzdrowiska wykorzystują zamienniki naturalnych surowców leczniczych, problemem brak standardów
Jak wykazała kontrola Najwyższej Izby Kontroli, zdarzało się, że zakłady lecznicze do wykonywania zabiegów bodźcowych stosowały zamiast naturalnych surowców ich zamienniki. Fot. NIK

Wytyczne Ministra Zdrowia i prezesa NFZ nakładają na zakłady lecznicze obowiązek stosowania do zabiegów bodźcowych wyłącznie naturalnych surowców leczniczych.

Tymczasem - jak wykazała kontrola Najwyższej Izby Kontroli - zdarzało się, że zakłady lecznicze do wykonywania zabiegów bodźcowych stosowały zamiast naturalnych surowców ich zamienniki.

Jak informuje NIK "mimo określonego prawnie wymogu, tylko 78 proc. zabiegów bodźcowych wykonano z wykorzystaniem naturalnych surowców leczniczych (takich jak borowina, woda lecznicza czy gazy lecznicze). Natomiast ich zamienniki (np. żel borowinowy, plastry borowinowe, pasta borowinowa, płyn siarczkowy czy techniczny dwutlenek węgla) stosowano w 12 (na 16) skontrolowanych zakładach lecznictwa uzdrowiskowego w co piątym zabiegu bodźcowym".

"W tej sytuacji pacjent nie może mieć pewności, że podejmowane przez niego leczenie uzdrowiskowe przyniesie spodziewane efekty" - komentuje NIK.

Najwyższa Izba Kontroli sygnalizuje, że problemem jest przede wszystkim brak standardów stosowania naturalnych surowców leczniczych oraz procedur wykonywania zabiegów z ich wykorzystaniem. Brakuje też badań jakościowych, które potwierdzałyby skład i właściwości stosowanych surowców naturalnych w zabiegach bodźcowych.

Spośród wydobywanych surowców leczniczych tylko niektóre rejestrowane są jako produkty lecznicze i kontrolowane pod kątem zgodności z Prawem Farmaceutycznym.

"Pozostałe substancje nie podlegają kontroli sanitarnej ani nadzorowi farmaceutycznemu. W tych przypadkach nie ma żadnych uregulowań prawnych dotyczących ich składu czy jakości" - poinformowano.

W Polsce, kontrola właściwości mikrobiologicznych i leczniczych surowców naturalnych wykorzystywanych w celach leczniczych, a po wydobyciu ze złóż i odwiertów - nie została powierzona żadnemu organowi.

W komunikacie NIK czytamy, że w uzdrowiskach "kontrolerzy stwierdzili także przypadki stosowania substancji, które przechowywano w nieoznakowanych opakowaniach, bez określenia nazwy, składu, ilości, pochodzenia i daty ważności".

Jak wskazano, "w aż 11 skontrolowanych zakładach leczniczych, co czwartemu pacjentowi udzielono świadczeń zdrowotnych niezgodnie z warunkami określonymi przez Ministra Zdrowia i Prezesa NFZ".

"Co dziesiąty pacjent nie otrzymał wymaganej ilości zasadniczych zabiegów bodźcowych z wykorzystaniem naturalnych surowców leczniczych, a co trzeciemu leczonemu w szpitalu - nie wykonano wymaganych badań lekarskich" - dodano.

Lekarze uzdrowisk zobowiązani są do kontroli i oceny jakości udzielanych świadczeń zdrowotnych oraz monitorowania wykorzystania naturalnych surowców leczniczych. Jak jednak wynika z kontroli, nie wywiązywano się z tego. Podobną postawę prezentowali wojewodowie sprawujący nadzór nad uzdrowiskami.

Dostrzeżono również rozbieżność pomiędzy oświadczeniami lekarzy, stwierdzających brak przypadków wykorzystywania w uzdrowiskach niedozwolonych zamienników, a kontrolą NIK wykazującą ich stosowanie.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum