×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

NIK: NFZ powinien finansować świadczenia zdrowotne w DPS

Autor: PAP/Rynek Zdrowia28 maja 2010 11:38

Kontrola NIK w Domach Pomocy Społecznej w Łódzkiem wykazała, że niezbędne są zmiany, m.in. prawne.

NIK: NFZ powinien finansować świadczenia zdrowotne w DPS
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Zmiana przepisów prawnych konieczne są po to, aby świadczenia zdrowotne wykonywane przez pielęgniarki i rehabilitantów zatrudnionych w DPS-ach były finansowane przez NFZ, a nie ze środków na opiekę społeczną.

Kontrola objęła lata 2008-2009 i przeprowadzona została w 16. Domach Pomocy Społecznej na terenie woj. łódzkiego. Kontrolerzy sprawdzili, czy zapewniają one swoim pensjonariuszom dostęp do opieki lekarskiej, pielęgniarskiej oraz rehabilitacyjnej. O wynikach kontroli poinformował w piątek (28 maja) Lech Buchman z łódzkiej delegatury Najwyższej Izby Kontroli.

Według NIK wyniki kontroli wskazują, że Domy Opieki Społecznej wywiązują się ze swych zadań. W 10. DPS lekarze podstawowej opieki zdrowotnej byli na miejscu, a w pozostałych pensjonariuszy dowożono do placówek medycznych. We wszystkich domach zatrudniano psychiatrów, psychologów, pracowników socjalnych oraz pielęgniarki, które udzielały mieszkańcom pomocy, także w podstawowych czynnościach życiowych.

Kontrolerzy NIK wskazali jednak na poważną nieprawidłowość. Zatrudnione na koszt DPS-ów wykwalifikowane pielęgniarki świadczyły opiekę, która powinna być finansowana ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia. Mieszkańcy DPS są bowiem objęci ubezpieczeniem zdrowotnym i z tego tytułu przysługuje im prawo do nieodpłatnych świadczeń.

– NIK uważa, że konieczne jest jak najszybsze przyjęcie takich zmian prawnych i organizacyjnych, aby świadczenia zdrowotne wykonywane przez pielęgniarki i rehabilitantów zatrudnionych w DPS-ach były finansowane przez NFZ – zaznaczył Buchman.

Kontrolerzy wskazali również na inne nieprawidłowości. W czterech domach, ze względu na brak środków, nie osiągnięto wymaganego wskaźnika zatrudnienia, a w pięciu był on wyliczony nierzetelnie. W DPS Włókniarz w Łodzi brakowało np. 18 pracowników zespołu terapeutyczno-opiekuńczego, natomiast w DPS w Łodzi przy ul. Rojnej do spełnienia obowiązujących wymogów należałoby zatrudnić dodatkowe 13 osób w pełnym wymiarze czasu pracy.

Według Buchmana NIK ma także uwagi do wojewody łódzkiego, który sprawuje nadzór nad DPS-ami. Według kontrolerów pomimo obowiązku przeprowadzania kompleksowych kontroli nie rzadziej niż co trzy lata, wymóg ten administracja wojewódzka zrealizowała tylko w siedmiu domach, w niektórych pomijając sprawę dostępu pensjonariuszy do opieki medycznej. W pozostałych placówkach od ostatniej kompleksowej kontroli upłynęło od czterech do nawet ośmiu lat.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum