NFZ zrefunduje kolejny przeszczep płuc u dziecka chorego na mukowiscydozę

Autor: Dziennik Łódzki/Rynek Zdrowia • • 28 sierpnia 2009 10:34

14-letni Grześ Piątkowski z Wólki, chory na mukowiscydozę otrzyma nowe płuca. Zdaniem lekarzy, gdyby nie doszło do przeszczepu, chłopcu zostałoby najwyżej kilkanaście miesięcy życia. Za wykonaną za granicą operację zapłaci NFZ.

NFZ zrefunduje kolejny przeszczep płuc u dziecka chorego na mukowiscydozę
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W Polsce nie wykonuje się transplantacji płuc chorym na mukowiscydozę. Podejmują się tego kliniki w Europie Zachodniej i wystawiają za to słone rachunki. NFZ refunduje tak kosztowne zabiegi tyko w wyjątkowych okolicznościach. Pacjenci na własną rękę musieli wyszukiwać sponsorów

Grzesiek został zakwalifikowany do przeszczepu. Operacja ma się odbyć w klinice w Wiedniu. Ale wycofał się sponsor, który miał zapłacić 120 tys. euro za transplantację płuc chłopca. Rodzice Grzesia i prowadzący go lekarze rozpoczęli walkę o zdobycie funduszy.

– Na szczęście profesor Iwona Stelmach z Kliniki Alergologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi wzięła sprawy w swoje ręce. Gdyby nie jej pomoc, Grześ nie dostałby szansy na drugie, zdrowsze życie – mówi dziennikarce Dziennika Łodzkiego matka chłopca, Małgorzata Piątkowska.

Śląskie Centrum Chorób Serca będzie gotowe do tego typu zabiegów za półtora roku. Chłopak nie może jednak tyle czekać.

 – Stan zdrowia chłopca stale się pogarsza. Wymaga cały czas podawania tlenu, ciągłych inhalacji i drenaży. Nie wiemy, czy nie będziemy musieli dotrzymać go w naszej klinice aż do przeszczepu. Nerwowo mejlujemy z Wiedniem, dopytując o kolejkę na zabieg - stwierdza prof. Iwona Stelmach.

Do akcji pomocy chorym na mukowiscydozę i - tak jak Grzesiek - pilnie potrzebującym przeszczepu włączyło się Polskie Towarzystwo Walki z Mukowiscydozą, które działa przy Instytucie Gruźlicy i Chorób Płuc w Rabce.

– Naszym atutem w rozmowach z ministerstwem było to, że dziesięć osób po przeszczepach płuc w Wiedniu czuje się znakomicie. Wszystkie dostały szansę na normalne życie – mówi gazecie prezes organizacji Dorota Hedwig.

– Nasze starania się opłaciły. Oprócz Grzesia, NFZ zgodził się na refundację transplantacji płuc jeszcze dwóm osobom – z Wielkopolski i ze Śląska dodaje Hedwig.

Czy ta precedensowa decyzja przetarła szlaki innym potrzebującym? Minister zdrowia Ewa Kopacz zapowiada, że jeśli tylko przeszczep nie będzie mógł zostać wykonany w Polsce, zostanie zrefundowany przez NFZ.

– Podstawową zasadą Funduszu jest, że w przypadku zagrożenia życia dla pacjenta możemy sfinansować zabieg wykonany w placówce medycznej poza granicami kraju, ale znajdującej się na terenie UE. Potrzebna jest pozytywna opinia krajowego i wojewódzkiego konsultanta transplantologii klinicznej – stwierdza Beata Aszkielaniec, rzecznik łódzkiego NFZ.

Według danych PTWZM w Polsce cierpi na mukowiscydozę 1,2 tys. osób. To nieuleczalna choroba. Średni czas życia chorego w Polsce wynosi 18-24 lata. Szansą na przedłużenie życia chorych jest przeszczep płuc. W tej chwili w kraju na taki zabieg oczekuje około dziesięciu pacjentów.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze