NFZ zmonopolizuje rynek leków i wyrobów medycznych?

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 25 lipca 2018 11:39

Producenci leków i wyrobów medycznych obawiają się monopolizacji rynku przez NFZ. Chodzi o możliwość organizowania wspólnych postępowań na zakup przez prezesa Funduszu. Przewiduje to ustawa o informacji w ochronie zdrowia, którą we wtorek (24 lipca) zajmowała się senacka komisja zdrowia.

Chodzi o możliwość organizowania wspólnych postępowań na zakup przez prezesa Funduszu Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Barbara Misiewicz-Jagielak, wiceprezes Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego (PZPPF) zauważa, że skutki wspólnych przetargów mogą być groźne dla pacjentów. Tłumaczy, że przetarg prowadzi do wyłonienia jednego dostawcy, więc w konsekwencji pozostali przestają taki lek wytwarzać. "W przypadku jakiejś awarii w aptekach i szpitalach może zabraknąć leku" - cytuje wiceszefową PZPPF "Rzeczpospolita".

Marcin Pakulski, były prezes NFZ obawia się, że przetarg centralny spowoduje "dopasowywanie pacjenta do sprzętu". Obrazuje to opisem sytuacji, w której "salowa otwiera szafkę z endoprotezami i mówi: panie doktorze, dzisiaj wszczepiamy tylko lewe".

Józef Góralczyk z Małopolskiego Sejmiku Organizacji Osób Niepełnosprawnych uważa, że centralne zakupy mogą się sprawdzić w przypadku wyrobów medycznych wykonywanych seryjnie, bo pozwolą znacznie obniżyć ich ceny, ale już nie w przypadku tych produkowanych indywidualnie, np. ortez, protez czy gorsetów, które zależą od wagi, wzrostu czy sprawności chorego

Więcej: www.rp.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum