NFZ zmienia wyceny w leczeniu COVID-19. Drastyczna obniżka dla pacjentów w stanie lekkim

Autor: Jacek Wykowski/Rynek Zdrowia • • 30 października 2020 10:15

Dotąd za dzień hospitalizacji każdego chorego z COVID-19 NFZ płacił jedną stawkę - 530 zł. Dwa zarządzenia prezesa NFZ opublikowane w środę (28 października) i w czwartek (29 października) zupełnie zmieniają ten stan rzeczy, uzależniając wycenę od stanu pacjenta. Fundusz chce w ten sposób wzmocnić rolę izolatoriów w systemie.

NFZ zmienia wyceny w leczeniu COVID-19. Drastyczna obniżka dla pacjentów w stanie lekkim
NFZ chce wzmocnić rolę izolatoriów w systemie. Fot. Shutterstock

"W Polsce działa obecnie 35 izolatoriów z bazą ponad 3 tys. łóżek, przy czym ich obłożenie nie przekracza 20 proc. W tym czasie szpitale pękają w szwach i nie są w stanie przyjąć wszystkich zgłaszających się pacjentów. Czy w najbliższym czasie odciąży je niewykorzystane ogniwo systemu?" - zwracał uwagę Rynek Zdrowia w artykule z 28 października rano Szpitale przepełnione, izolatoria - puste. Dlaczego nie wykorzystujemy tego ogniwa systemu?

Jak się okazało, jeszcze tego samego dnia NFZ opublikował zarządzenie, które wprowadza nowe produkty rozliczeniowe dla izolatoriów i zupełnie zmienia sposób wyceny świadczeń szpitalnych dotyczących pacjentów covidowych. Dzień później ukazało się kolejne zarządzenie prezesa Funduszu, tym razem podwyższające wycenę leczenia pacjentów z COVID-19 w najcięższym stanie.

Zmiany dotyczą oddziałów zakaźnych oraz szpitali pierwszego i drugiego stopnia zabezpieczenia w całości lub w większej części covidowych. Stawki dla szpitali koordynujących, w których przebywają chorzy z COVID-19 wymagający także innego specjalistycznego leczenia, na razie się nie zmieniają.

O jakie konkretnie zarządzenia chodzi i co dokładnie zmieniają?

Zarządzenie nr 166/2020/DSOZ (opublikowane 28 października) wprowadza nowe produkty rozliczeniowe: 99.07.0003 - Pobyt związany z zapobieganiem i przeciwdziałaniem zakażeniu wirusem SARS-CoV-2 w izolatorium typ I (wartość 220 zł za dzień pobytu) oraz 99.07.0004 - Pobyt związany z zapobieganiem i przeciwdziałaniem zakażeniu wirusem SARS-CoV-2 w izolatorium typ II (wartość 180 zł za dzień pobytu).

Dodatkowo zarządzenie zmienia wartości produktów dla hospitalizacji związanych z leczeniem COVID-19. Te będą zróżnicowane w zależności od skali CRB-65, jaką uzyska hospitalizowany z powodu COVID-19 pacjent (CRB 65 => 3 pkt wartość - 530 zł za dzień leczenia, CRB 65 = 2 pkt wartość 330 zł za dzień leczenia, CRB 65 < 2 pkt wartość 180 zł za dzień leczenia). Jak czytamy w uzasadnieniu zarządzenia, konieczna jest codzienna ocena pacjenta w tej skali, dokumentowana w historii choroby.

Celem wprowadzonych zmian - jak czytamy - jest zapewnienie odpowiedniego finansowania świadczeń udzielanych osobom zakażonych wirusem SARS-CoV-2, w zależności od ich stanu klinicznego oraz wzmocnienia roli izolatoriów w systemie opieki zdrowotnej dedykowanej tym osobom.

Zarządzenie Nr 168/2020/DSOZ (opublikowane 29 października) wprowadza się z uwagi na konieczność przekształcania niektórych sanatoriów i szpitali uzdrowiskowych w izolatoria oraz dostosowania do objęcia pacjentów w stanie lżejszym wzmożoną opieką w izolatoriach już istniejących.

Zarządzenie zmienia wartość produktu rozliczeniowego dedykowanego dla pacjentów w najcięższym stanie: 99.03.0009 Hospitalizacja pacjenta związana z leczeniem COVID-19 - CRB 65 => 3 pkt z wartości – 530 zł za dzień leczenia na wartość - 630zł za dzień leczenia.

Z uzasadnienia dowiadujemy się, że istotą wprowadzonego rozwiązania jest skoncentrowanie leczenia szpitalnego na pacjentach w najcięższym stanie (3 i 4 pkt w skali CRB), a skierowanie pacjentów hospitalizowanych z powodu COVID-19, niewymagających już leczenia szpitalnego, do objęcia opieką sprawowaną w izolatoriach.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum