XVII FORUM RYNKU ZDROWIA - NA ŻYWO

18-19 października 2021  •  WARSZAWA

Dostępność świadczeń opieki zdrowotnej – czy chodzi tylko o finansowanie?

PRZEJDŹ DO STRONY TRANSMISJI

NFZ: zmiany w finansowaniu umów w zakresie leczenia szpitalnego

Autor: NFZ/Rynek Zdrowia • • 21 marca 2020 08:32

W piątek (20 marca) NFZ opublikował zarządzenie w sprawie szczegółowych warunków umów w systemie podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej.

Fot. Shutterstock

Zarządzenie wprowadza zmiany do dotychczasowych regulacji - dla świadczeniodawców zakwalifikowanych do poziomu pierwszego stopnia w ramach PSZ, w przypadku sprawozdawania produktów sprawozdawczych rozliczanych ryczałtem - ustalono współczynnik korygujący o wartości 1,03.

Natomiast dla świadczeniodawców zakwalifikowanych do poziomu drugiego stopnia w ramach PSZ, w przypadku sprawozdawania produktów sprawozdawczych rozliczanych ryczałtem - ustalono współczynnik korygujący o wartości 1,02.

Zmiany w ww. regulacji wynikają z modyfikacji planu finansowego Narodowego Funduszu Zdrowia na 2020 rok, zgodnie z trybem określonym w art. 129 ust. 3 ustawy o świadczeniach. Przyjęte rozwiązania polegają na zwiększeniu planowanych na 2020 rok kosztów świadczeń opieki zdrowotnej w oddziałach wojewódzkich NFZ ze środków pochodzących z funduszu zapasowego, z przeznaczeniem na sfinansowanie skutków planowanego zwiększenia od dnia 1 stycznia 2020 r. ceny punktu w ryczałcie PSZ o 5 groszy, do poziomu 1,05 zł, tj. o 5% - w kwocie 1 096 322 tys. zł (przy jednoczesnym zmniejszeniu dla świadczeniodawców zakwalifikowanych do pierwszego i drugiego stopnia PSZ
o 1 punkt procentowy współczynnika korygującego).

Więcej: nfz.gov.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum