NFZ: zmiana wycen procedur i nowe świadczenia gwarantowane
NFZ informuje, że w związku z podpisaniem przez ministra zdrowia rozporządzenia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego Fundusz przedstawił 25 listopada br. w celu wyrażenia opinii przez właściwe podmioty projekt zarządzenia w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie szpitalne.

Jak informuje Andrzej Troszyński, rzecznik centrali NFZ, projekt implementuje przepisy rozporządzenia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego, w ramach którego wprowadzono nowe świadczenia gwarantowane: wszczepienie stymulatora nerwu błędnego, hipotermię terapeutyczną, leczenie niewydolności oddychania przy zastosowaniu nieinwazyjnej wentylacji mechanicznej w przewlekłych niezakaźnych chorobach płuc.
W wyniku prowadzonych w Centrali analiz kosztowych dokonano zmiany wyceny leczenia zaćmy. Dotychczasowa budziła liczne kontrowersje, co znajdowało odzwierciedlenie w publikacjach medialnych oraz korespondencji do centrali NFZ. Oczekuje się, że zachowując rentowność wykonywanej procedury będzie można skrócić okres oczekiwania na zabieg.
Zaproponowana w projekcie wycena uwzględnia w szczególności czas pracy zespołu lekarsko-pielęgniarskiego w liczbie odpowiadającej zapewnieniu właściwej jakości udzielanego świadczenia, a także kosztu sztucznej soczewki wewnątrzgałkowej zwijalnej, który został ustalony na poziomie przekraczającym średni koszt soczewek. Umożliwi to nadal zastosowanie przez wykonujących zabieg standardu soczewki adekwatnego do problemu zdrowotnego pacjenta.
W projekcie przedstawiono także zmodyfikowany mechanizm umożliwiający indywidualne rozliczenie hospitalizacji znacznie przekraczających zwrot kosztów uzyskanych w wyniku rozliczenia w ramach JGP. Przyjęte rozwiązanie powinno przyczynić się do pełnego sfinansowania najbardziej kosztochłonnych hospitalizacji, w szczególności dotyczących leczenia wielodyscyplinarnego oraz w oddziałach intensywnej terapii.
Innymi wartymi podkreślenia zmianami są: wzrost wyceny porodów o 104 zł (ok. 6%) oraz wydzielenie środków finansowych na leczenie onkologiczne w ortopedii i traumatologii narządu ruchu, co gwarantuje pacjentom poprawę dostępności do tych świadczeń.
Więcej: www.nfz.gov.pl
ZOBACZ KOMENTARZE (0)