NFZ: zlecenie na wyroby medyczne bez zbędnej biurokracji

Autor: NFZ/Rynek Zdrowia • • 02 kwietnia 2019 15:07

Nie jest prawdą, że wypisywanie zlecenia na wyroby medyczne według nowego wzoru zajmie lekarzowi „nawet 20 minut”. Tak jak do tej pory, lekarz wypełnia jedynie dwie pierwsze strony, które zawierają te same informacje co dotychczas. Jedyną zmianą jest informacja o dodatkowych uprawnieniach pacjenta, o ile takie posiada - informuje rzecznik Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ Andrzej Troszyński w związku z doniesieniami medialnymi ws. nowego wzoru zlecenia na wyroby medyczne.

NFZ: zlecenie na wyroby medyczne bez zbędnej biurokracji
Fot. archiwum

"Następne strony wypełniają kolejno OW NFZ oraz świadczeniodawcy realizujący zlecenie poprzez pobranie danych z systemu NFZ na podstawie numeru zlecenia i PESEL pacjenta. Dzięki informatyzacji cały proces charakteryzuje na kolejnych etapach automatyzacja wprowadzania danych" - czytamy w nadesłanej informacji prasowej.

- Pilotaż, mający na celu sprawdzenie poprawności działania pełnego procesu obsługi zlecenia, rozpocznie się na przełomie kwietnia i maja br., a jego istotną częścią będą szkolenia dla podmiotów biorących w nim udział. W zależności od wyników pilotażu planuje się, że od 1 lipca z systemu potwierdzania zleceń drogą elektroniczną będą korzystać wszystkie podmioty realizujące zlecenie na wyroby medyczne - przekazuje rzecznik MOW NFZ.

Na wprowadzeniu tej możliwości skorzysta przede wszystkim pacjent - przekonuje Fundusz. Nie będzie musiał już odwiedzać najbliższego oddziału NFZ w celu potwierdzenia zlecenia na wyroby medyczne. Rocznie NFZ potwierdza ok. 2,5 mln zleceń.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum