NFZ: zespoły ds. analizy kosztów świadczeń pediatrycznych - powołane

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 30 listopada 2012 17:42

Analizą kosztów świadczeń pediatrycznych zajmą się specjalne zespoły, powołane podczas odbywającego się w piątek (30 listopada) spotkania prezes NFZ Agnieszki Pachciarz z ekspertami i dyrektorami instytutów pediatrycznych. Wcześniej Pachciarz zapowiedziała podniesienie wyceny niektórych z tych świadczeń.

NFZ: zespoły ds. analizy kosztów świadczeń pediatrycznych - powołane
Jak poinformował PAP rzecznik NFZ Andrzej Troszyński, podczas spotkania dyrektorzy instytutów przedstawili swoje propozycje. Dodał, że w NFZ trwa analiza kosztów procedur pediatrycznych. Decyzje w sprawie zwiększenia ich wyceny zostaną podjęte w pierwszych miesiącach 2013 r. 

Prezes NFZ mówiła w środę (28 listopada), że niektóre świadczenia pediatryczne będą wycenione wyżej niż obecnie, ponieważ są niedoszacowane.

Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz stwierdził w rozmowie z PAP, że jednym z problemów dotyczących instytutów pediatrycznych jest niewłaściwa wycena świadczeń. Dodał, że takie opinie wyrażają uznani specjaliści w dziedzinie pediatrii, którzy przygotowali w tej sprawie dokument. Został on skierowany do prezes NFZ. - W przyszłym roku chcemy podwyższyć wycenę procedur pediatrycznych - podkreślił minister. 

W ostatnich dniach w niektórych instytutach pediatrycznych były problemy z planowymi zabiegami - lecznice domagają się od NFZ wypłaty nadywkonań i zwiększenia kontraktów na 2013 r. Warszawski Instytut Matki i Dziecka w poniedziałek (26 listopada) wstrzymał planowe przyjęcia pacjentów, jednak w środę IMiD doszedł do porozumienia z Mazowieckim Oddziałem Wojewódzkim NFZ. Centrum Zdrowia Dziecka w warszawskim Międzylesiu jeszcze w październiku ograniczyło planowe przyjęcia pacjentów do czterech klinik. 

Porozumienie IMiD z NFZ nie zakłada przekazania Instytutowi dodatkowych pieniędzy, ale dokonanie w ramach kontraktu bilansu nadwykonań i niewykonań. Ma to pozwolić IMiD na uzyskanie środków, które umożliwią lecznicy funkcjonowanie.

Zdaniem ministra Arłukowicza instytuty medyczne wymagają zmian w zarządzaniu. - Prowadzimy działania naprawcze, by dostęp do świadczonych przez nie usług nie był zagrożony - powiedział PAP Arłukowicz. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum