NFZ: zarządzenie dotyczące pilotażu programu „POZ PLUS”

Autor: NFZ/Rynek Zdrowia • • 21 marca 2020 09:38

W piątek (20 marca) NFZ opublikował zarządzenie w sprawie programu pilotażowego opieki koordynowanej w podstawowej opiece zdrowotnej „POZ PLUS”.

Fot. Shutterstock

Zmiany w programie pilotażowego opieki koordynowanej w podstawowej opiece zdrowotnej „POZ PLUS”, wynikają z konieczności przeprowadzenia konkursów uzupełniających na realizatorów programu.

W uzasadnieniu zarządzenia czytamy: „Mając na uwadze, że przy pierwszym naborze z założonych 45 jednostek realizujących pilotaż wyłoniono w konkursie 42, ponadto kilka jednostek po osiemnastu miesiącach realizacji pilotażu nie spełniły wymaganego kryterium realizacji liczby profilaktycznych świadczeń bilansowych, z którymi rozwiązano umowy, konieczne jest uzupełnienie bazy realizatorów pilotażu”.

Wprowadzone zmiany między innymi umożliwiają przeprowadzenie konkursów uzupełniających na realizatorów programu pilotażowego, których czas trwania umów będzie wynosił nie krócej niż 12 miesięcy i nie dłużej niż 18 miesięcy a także dostosowanie liczby profilaktycznych świadczeń bilansowych, do których wykonania realizator pilotażu.

Jak wskazują autorzy nowej regulacji sama nowelizacja zarządzenia nie powoduje skutków finansowych. Dopiero ogłoszenie konkursów uzupełniających ogłoszonych na podstawie niniejszych zmian będą skutkowały wydatkiem w roku 2020 w wysokości ok. 2 mln zł ze środków projektowych (UE) i 2 mln ze środków własnych NFZ. Środki te zostały już zabezpieczone w planie finansowym OW NFZ.

Więcej: nfz.gov.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum